Αιγάλεω – Παναχαϊκή 0-2: Οι Αχαιοί πέρασαν από το “Σίτι” και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση (+video)

Η Παναχαϊκή  επέστρεψε στις νίκες στη Super League 2 καθώς επικράτησε του Αιγάλεω  2-0 για την 21η αγωνιστική του Β’ ομίλου. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Αχαιών με τον Γιάννη Βογιατζή στο τιμόνι.

Στο πρώτο μέρος η Παναχαϊκή έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο το σουτ που δοκίμασε ο Μπουρλάκης έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά. Τρία λεπτά μετά το Αιγάλεω ήταν εκείνο που έφτασε κοντά στο γκολ, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ραμίρες, ο Σίλβα στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε πρώτα στο δοκάρι του Κολοβούρη. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Αχαιοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με τον Λινάρδο στο 48ο λεπτό και στο 67′ ο Μπουρλάκης σφράγισε το διπλό για την ομάδα του. Η Παναχαϊκή ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 36 βαθμούς (πλήρωσε τις οφειλές σε παίκτες και πήρε πίσω τους βαθμούς), ενώ το “Σίτι” παρέμεινε στους 23 και είναι στο +8 από την Προοδευτική με την οποία παλεύει για την παραμονή.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63′ Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (73′ Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (73′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52′ Ματέα), Κολλάς.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (72′ λ.τ Χαντί), Λινάρδος (77′ Καρλίτος), Μπουρλάκης (87′ Στασινόπουλος), Μυτίδης (87′ Ζυγκερίδης).