Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ 3-2: Γκρέμισε ότι έχτισε…

Αϊντχόφεν-ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ έκανε ονειρικό ξεκίνημα στην Ολλανδία, προηγήθηκε με 0-2 με τους Βαρέλα και Τζόλη, αλλά στη συνέχεια άφησε την PSV να κυριαρχήσει και έχασε με 3-2. Κρατάει την τύχη στα χέρια του και προκρίνεται με 2 νίκες στην επόμενη φάση του Europa League!

«Χρυσή» ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa league έχασε ο ΠΑΟΚ!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 2-0 στο 13ο λεπτό. Ο Βαρέλα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, βάζοντας το πόδι του στην προσπάθεια του Τζόλη στο 4’.

Για να έρθει το καταπληκτικό γκολ του Τζόλη, μετά από τρομερή συνεργασία των Ζίφκοβιτς και Σβαμπ, να κάνει το 0-2 και να θέσει γερές βάσεις για έναν… θρίαμβο.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Στη συνέχεια όμως η PSV αντέδρασε και μείωσε αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, όμως, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν το ίδιο καλός και μέσα σε τρία λεπτά είχε τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή, ενώ θα μπορούσε να είχε δεχθεί κι άλλα τέρματα.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς προσπάθησε να ανέβει και θα μπορούσε να είχε καταφέρει κάτι καλύτερο, ωστόσο δεν μπόρεσε με αποτέλεσμα ένα ματς που ξεκίνησε ως όνειρο να εξελιχθεί σε εφιάλτης.

Παρά το γεγονός ότι γνώρισε την πρώτη του ήττα, τίποτα δεν χάθηκε για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος εξακολουθεί να βρίσκεται στο κόλπο της πρόκρισης.

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Ντάμφρις, Τεζέ, Μποσάλι, Μαξ, Ροσάριο, Σανγκαρέ, Μαντουέκε (78’Μάουρο Ζούνιορ), Γκακπό, Ζάχαβι (71’Χέντριξ), Μαλέν (91’Λεντέσμα).

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ.Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (85’Βαγκέ). Ελ Καντουρί (85’Μπίσεσβαρ), Τσιγγάρας (69’Ντάγκλας Αουγκούστο), Σβαμπ, Α.Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (69’Σφιντέρσκι), Τζόλης (58’Μουργκ).