Ακάθεκτη για… κούπα η Λίβερπουλ! (+video)

Τις 12 διαδοχικές νίκες αλλά και 20 στα πρώτα 21 ματς στην Premier League, έφτασε η Λίβερπουλ που επικράτησε 1-0 της Τότεναμ στο Λονδίνο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε τη διαφορά της στους 16 βαθμούς από τη Λέστερ, κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο, με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Οι “ρεντς” απείλησαν μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Φιρμίνο να κάνει τη σέντρα-σουτ, τον νεαρό Ζαφέτ Τανγκάνγκα να διώχνει την τελευταία στιγμή και τον επερχόμενο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Πάουλο Γκατσανίγκα. Ο τερματοφύλακας των “σπερς” αντέδρασε ενστικτωδώς στην κοντινή κεφαλιά του Βέργκιλ φαν Ντάικ στο 22′ αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 36′, όταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ βρήκε εντός περιοχής τον Φιρμίνο, με τον Βραζιλιάνο να ανοίγει το σκορ για τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει, πλέον, σκοράρει και στα 21 ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, ισοφαρίζοντας… στοιχειωμένο ρεκόρ που κρατάει από τη σεζόν 1933-34!

Ο Λούκας Μόουρα βρήκε δίχτυα, αλλά από την εξωτερική πλευρά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σε μια προσπάθεια της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο να αντιδράσει. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους και στο 74′, όταν μετά το συνδυασμό των Μόουρα και Τζιοβάνι Λο Σέλσο, ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Χονγκ-Μιν Σον. Ο Λο Σέλσο σπατάλησε τη σπουδαιότερη ευκαιρία της Τότεναμ στο 84′, με το 0-1 να μένει μέχρι τέλους, αφού και ο Σον σούταρε στα χέρια του Άλισον στις καθυστερήσεις.

Το βίντεο του αγώνα θα το δείτε αν πατήσετε εδώ!

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής στην Premier League:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0