Άλκμααρ – Παναθηναϊκός 3-0: Βαριά ήττα με κάτω τα χέρια για τους πράσινους (+video)

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε καμία περίπτωση το υψηλό τέμπο της Άλκμααρ και γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους.

Μετά την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Αλ Τααβόν στο πρώτο του φιλικό, ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να αντιμετωπίσει μία ομάδα ανώτερου επιπέδου σε σύγκριση με τους Σαουδάραβες, την ολλανδική Άλκμααρ, και αυτό το αντιλήφθηκε στην πράξη.

Η ομάδα των Χατζηδιάκου και των αδερφών Παυλίδη ήταν ανώτερη από τους πράσινους και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, με το φινάλε να βρίσκει την σαφώς πιο έτοιμη αλλά και πιο ποιοτική AZ να επικρατεί με 3-0 και να δημιουργεί προβληματισμό στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τη συνολική εικόνα της ομάδας του.

Έλλειψη δημιουργίας και σωστής ανάπτυξης αλλά και αδυναμία παραγωγής φάσεων χαρακτήρισε το παιχνίδι των πρασίνων σε όλο σχεδόν το ματς (στο 65′ η πρώτη ευκαιρία τους και στο 89′ η αμέσω επόμενη, το δοκάρι του Καρλίτος), με την άμυνα να έχει αρκετά κενά και να δέχεται “εύκολα” γκολ για να έρθει στο φινάλε μία μεγάλη σε έκταση ήττα.

To ματς

Μετά από το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, η Άλκμααρ αποφάσισε να ανεβάσει την ένταση και να πατήσει το πόδι στο γκάζι, γεγονός που της επέτρεψε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να περιορίσει σε παθητικό ρόλο τον Παναθηναϊκό.

Στο 12′ οι Ολλανδοί είχαν την πρώτη τελική προσπάθεια, με το σουτ του Κάρλσον από πλάγια θέση εντός περιοχής να φεύγει άουτ, με τον ίδιο παίκτη να βρίσκει όμως δίχτυα δύο λεπτά αργότερα.

Οι παίκτες της Άλκμααρ εκτέλεσαν αρχικά πάσα κόρνερ από τα δεξιά και έκαναν βαθύ γέμισμα από το κέντρο, με την προσπάθεια των πρασίνων να τραβηχτούν για να βγάλουν οφσάιντ τους αντιπάλους τους να αποτυγχάνει, με τον Κάρλσον να υποδέχεται τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με εντυπωσιακό εναέριο τακουνάκι να νικάει τον Διούδη για το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους Ολλανδούς που συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να μπλοκάρουν την ανάπτυξη των πρασίνων αποκόβοντας τις γραμμές τους, την ίδια ώρα που από την πλευρά τους πατούσαν αρκετά συχνά τα αντίπαλα καρέ μέσα από απλό και κάθετο ποδόσφαιρο.

Στο 19′ ο Ντε Βιτ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα με προβολή για να την προωθήσει στα δίχτυα της εστίας του Διούδη μετά από σέντρα από τα δεξιά, στο 22′ ο Διούδης απέκρουσε στην αριστερή γωνία του την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουγκαβάρα ενώ στο 34′ πραγματοποίησε νέα θετική επέμβαση, αυτή τη φορά αποκρούοντας στη δεξιά γωνία το σουτ του Ράιντερς.

Η ολλανδική πίεση έκανε τους πράσινους να υποφέρουν
Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Άλκμααρ να κρατάει το 1-0 με σχετική άνεση, καθώς μέσω της πίεσης που άσκησε πάνω στη μπάλα μπλόκαρε ολοκληρωτικά την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να δυσκολεύονται αφάνταστα όχι απλά να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή αλλά και να βρεθούν στο τελευταίο τρίτο των αντιπάλων τους.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο καιι όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε αισθητά ο ρυθμός, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να κάνει συνολικά οκτώ αλλαγές μέχρι το 64ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί είχαν τη μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματά τους στο 65′, όταν ο Ξενόπουλος απέκρουσε εκπληκτικά το κοντινό πλασέ του Χατζηδιάκου, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι πράσινοι είχαν την πρώτη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, με την οποία άγγιξαν την ισοφάριση, με τον κίπερ των Ολλανδών να αποκρούει με το αριστερό πόδι του διαγώνιο συρτό σουτ του Καρλίτος.

Στο 73ο λεπτό ο Παυλίδης είχε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε άουτ ενώ στο 76′ ο Μπουαντού μπήκε στην περιοχή της ελληνικής ομάδας από τα αριστερά και έκανε το σουτ, με τον Σερπέντη να πέφτει δυναμικά στα πόδια του και να διώχνει σε κόρνερ.

Κάπως έτσι το ματς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Άλκμααρ φόρτσαρε και έφερε σε αρκετά δεινή θέση τους πρασίνους. Πρώτα στο 85′, με τους Παυλίδη και Μπουαντού να συνεργάζονται μέσα στην περιοχή της ελληνικής ομάδας και να ευνοούνται από την κόντρα, με τον Μπουαντού να νικάει με δεξί πλασέ τον Ξενόπουλο για το 2-0.

Το 1-0 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 3-0

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε νέα ψυχρολουσία για τους πράσινους, με τον Χατζηθεοδωρίδη να μην μπορεί να απομακρύνει αποτελεσματικά και τη μπάλα να στρώνεται στον Ράιντερς που έκανε το δυνατό δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον  Χατζηθεοδωρίδη να μην μπορεί να απομακρύνει αποτελεσματικά και τη μπάλα να στρώνεται στον Ράιντερς που έκανε το δυνατό δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Ξενόπουλο να μη μπορεί να την συγκρατήσει και αυτή να καταλήγει στα δίχτυα (3-0).

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ της τιμής όμως δεν το πέτυχε. Από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και μετά από επέμβαση του Βέρχουλστ, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ρόμπι και να κάνει νέο σουτ αλλά να είναι εξαιρετικά άστοχος.

Ως συνέπεια, έμεινε το 3-0 μέχρι το φινάλε, με την Άλκμααρ να δείχνει πως βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει της έναρξης της Eredivisie (14/8) και τον Παναθηναϊκό να στέλνει ξεκάθαρο μήνυμα πως χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά προκειμένου να φτάσει στα στάνταρντ που επιθυμεί ο Γιοβάνοβιτς και προσδοκούν οι φίλοι τους ενόψει της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν.

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος (77’ Μπέκεμα), Ίντι (46’ Λετσέρτ), Ντε Βιτ (63’ Μποάντου), Κάρλσον (64’ Αμπουκάρ), Εβγεν (63’ Παυλίδης), Κλασί (46’ Κουπμάινερς), Ράιντερς, Όστινγκ, Γκούντμουντσον.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (64’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (64’ Σάντσες), Βέλεθ (64’ Ρόμπι), Σιδεράς (64’ Σερπέζης), Χουάνκαρ (64’ Χατζηθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος (64’ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο (56’ Αγιούμπ), Σαβιέρ (46’ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες (65’ Καμπετσής), Ενγκμπακοτό (58’ Καρλίτος), Μακέντα (60’ Ιωαννίδης).