Σπάρτη

Άλλη Σπάρτη του Τσερνίσοφ, 2-0 τα Τρίκαλα! (photos)

Οι φοβεροί, σήμερα ειδικά, μπέμπηδες του Αντρέι Τσερνίσοφ...

Μια άλλη  πια Σπάρτη, αυτή  του  εξαιρετικού Αντρέι Τσερνίσοφ  και βέβαια της νέας ιδιοκτησίας πλέον της ΠΑΕ – σε επόμενο ρεπορτάζ μας όλα αυτά -νίκησε εύκολα σήμερα 2-0 τα Τρίκαλα και πάει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή φέτος στην Football league!

Πρώτη νίκη λοιπόν στο πρωτάθλημα για του Λάκωνες, που επιβλήθηκαν  πριν λίγο των Τρικάλων, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, στην εμβόλιμη 5η αγωνιστική, μπροστά σε 500 περίπου φίλους της.

Σεφτέ στα «τρίποντα» έκανε η Σπάρτη, η οποία επικράτησε δύσκολα των Θεσσαλών στην έδρα της, χάρις στα γκολ των Φραγκούλη (67’) και Βλαχομήτρος (90+2′).

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αυτό που θέλουν και τους φιλοξενούμενους για μια ακόμη αγωνιστική, να παρουσιάζονται κακοί.

Δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησε το πρώτο 20λεπτο στη Λακωνία, με τον ΑΟΤ να απειλεί πρώτος, μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ο Γιουκαρής ήταν ο εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των Θεσσαλών στο 32’ και στο 38’, χωρίς ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του. Αυτές ήταν και οι μόνες αξιόλογες στιγμές, σε ένα κακό πρώτο μέρος.

Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο 45λεπτο, με την Σπάρτη πάντως να φτάνει στο γκολ στο 61’. Ο Φραγκουλής εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Στογιάνοβιτς και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι Θεσσαλοί ανέβασαν στροφές, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με το σουτ του Συμελίδη στο 75’ όμως, να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Σταματόπουλο.

Ίδιο αποτέλεσμα είχε και η προσπάθεια του Μακρίδη στο 80’. Τελικά ο Βλαχομήτρος έκανε το 2-0 για την Σπάρτη στο 92′, σφραγίζοντας τους τρεις πρώτους βαθμούς της ομάδας του.

Ισορροπημένο λοιπόν το πρώτο ημίχρονο, καλύτερη εμφανέστατα η Σπάρτη στην επανάληψη, μπορούσε ακόμη και ένα 5-0!!!

Μπράβο και πάλι στον Ρώσο κόουτς της ΑΕΣ (και βέβαια μην ξεχνάμε και τον Δημήτρη Νικόλαρο που τον πήγε πριν δύο περίπου Μήνες στην Σπάρτη).

Σκόρερ: 61′ Φραγκούλης, 90+2′ Βλαχομήτρος.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας). Βοηθοί: Βεργέτης, Κύριος (Αρκαδίας), άριστοι όλοι τους.

Σπάρτη (Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Καλούσης (81’ Αρώνης), Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούριος (84’ Παυλής), Μαντζίρης (61’ Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος.
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαϊωάννου): Ταΐρης, Πάνος, Γκότοβος, Γκόλιας, Γκουγκούδης, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος (74’ Ρούνεϊ), Γιουκαρής (58’ Κάπος), Μακρίδης, Σταματάκος, Συμελίδης.