Superleague

Αλώβητος και στη Νίκαια ο ΠΑΣ Γιάννινα (+video)

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες, Ιωνικός και ΠΑΣ Γιάννινα «κόλλησαν» στο μηδέν στη Νεάπολη, με τους Γιαννιώτες να πιάνουν στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε «ατσαλάκωτος» και από τη Νίκαια! Σε ένα παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με εκατέρωθεν ευκαιρίες, Ιωνικός και ΠΑΣ Γιάννινα «κόλλησαν» στο μηδέν στη Νεάπολη στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Super League 1.

Χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, οι Γιαννιώτες κράτησαν για ακόμα μία αγωνιστική ανέπαφη την εστία τους και έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας και τους 7 πόντους τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Από την άλλη, οι Νικαιώτες έφτασαν τους 4 βαθμούς και αναρριχήθηκαν έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποιώντας δεύτερη καλή εμφάνιση μετά από εκείνη κόντρα στον Άρη.

Στο… μυαλό του κόουτς

Ο Δημήτρης Σπανός προέβη σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο βασικό σχήμα του Ιωνικού σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Άρη, καθώς οι Γκοτσούλιας και Λένις απουσίαζαν λόγω τραυματισμού, ενώ ο Καμπράλ τραυματίστηκε στο ζέσταμα και έμεινε εκτός. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Χουτεσιώτης, έχοντας μπροστά του στην τετράδα της άμυνας τους Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντεζ και Βαλεριάνος. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Ρομαό και Ντάλσιο, ενώ οι Ματσούκας και Άοσμαν κινήθηκαν στα δύο «φτερά». Μοναδικός προωθημένος ο Τουράμ, με τον Μπουένο να κινείται από πίσω του σε πιο ελεύθερο ρόλο.

«Συνταγή» που κερδίζει δεν αλλάζει, για αυτό ακριβώς τον λόγο ο Ηρακλής Μεταξάς προχώρησε σε μόλις μία αναγκαστική αλλαγή στην ενδεκάδα του ΠΑΣ. Ο Λοντίγκιν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Σάλιακα, Κάργα, Εραμούσπε και Πίρσμαν στην τετράδα της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Ντομίνγκεζ και Καραχάλιος, με τους Σνάιντερ και Γκαρντάβσκι στις πτέρυγες. Ο Λώλης που αντικατέστησε τον τραυματία Κόντε κινήθηκε λίγο πιο πίσω από τον Χουάν Χοσέ Περέα.

Το ματς

Το ωραίο κλίμα που δημιούργησαν οι φίλοι του Ιωνικού στις εξέδρες, αλλά και οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στη Νεάπολη έδωσαν την απαραίτητή ώθηση στις δύο ομάδες να ξεκινήσουν δυναμικά το παιχνίδι. Μπορεί ο ρυθμός να ήταν αρκετά καλός, με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια και διάθεση να δημιουργήσουν και να επιτεθούν, ωστόσο στο πρώτο μισό του ημιχρόνου απουσίαζε η μεγάλη φάση. Μέχρι τότε, ο Ιωνικός προσπαθούσε να απειλήσει με σέντρες από τις πτέρυγες, ενώ ο ΠΑΣ με μακρινά σουτ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης άνηκε στους Γιαννιώτες, όταν στο 34′ ο Εραμούσμπε έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-1. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να στρώνεται στον 31χρονο στόπερ μέσα στη μικρή περιοχή, εκείνος όμως πιο πολύ… αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα να πλασάρει πάνω από την εστία.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή των Νικαιωτών να… αγγίξουν το γκολ, καθώς μετά από φάση διαρκείας και σέντρα του Ματσούκα, ο Τουράμ νίκησε κατά κράτος τον Εραμούσμπε με την κεφαλιά του να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Λοντίγκιν. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Ιωνικός απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με τον Τσιγκρίνσκι, ο οποίος σε μια πανομοιότυπη φάση με εκείνη του ΠΑΣ στο 34′ αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις με τον Μιλιντσεάνου να περνάει στη θέση του Λώλη και τον ΠΑΣ Γιάννινα να αλλάζει το σύστημα σε κλασικό 4-4-2, και τον Ιωνικό να ρίχνει στη μάχη τον Κάνιας αντί του… άφαντου στο πρώτο μέρος, Μπουένο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι το 57ο λεπτό για να δούμε την πρώτη καλή φάση, όταν ο νεοεισελθών Μιλιντσεάνου συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Πίρσμαν, με τον δεύτερο να σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Χουτεσιώτη.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιωνικός όχι μόνο απάντησε στις ευκαιρίες, αλλά έφτασε μια… ανάσα από το πολυπόθητο γκολ. Η κάθετη σέντρα του Κάνιας κόντραρε σε σώμα αμυντικών, με τον Ντάλσιο να επωφελείται και να βγαίνει «φάτσα» με τον Λοντίγκιν. Ο 25χρονος Πορτογάλος με ωραία προσποίηση «άδειασε» τον κίπερ του ΠΑΣ, όμως το πλασέ που επιχείρησε από δύσκολη η αλήθεια είναι γωνία κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από εκείνο το σημείο και για τα επόμενο τέταρτο – περίπου μέχρι το 80′ – οι δύο ομάδες ανέβασαν «στροφές», πιέζοντας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, καθώς σε αυτό το διάστημα δεν μπόρεσαν να παράξουν κάποια τελική. Κάπως έτσι, το ματς… έσβησε στα τελευταία λεπτά, με το τελικό σφύριγμα του κ. Σκουλά να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

MVP: Αν θέλουμε να ξεχωρίσουμε κάποιον από το παιχνίδι, αυτός θα είναι ο Ντάλσιο. Ο Πορτογάλος χαφ βοήθησε και στις δύο άκρες του γηπέδου, ενώ είχε και μια τεράστια ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για να βρει δίχτυα.

Διαιτητής: Ο Εμμανουήλ Σκουλάς δεν είχε να αντιμετωπίσει πολλές δύσκολες φάσεις. Εκείνο πάντως που μπορούμε να πούμε είναι ότι έδειξε μεγαλύτερη… επιείκεια σε κάποια σκληρά μαρκαρίσματα χωρίς να κάνει χρήση κίτρινης κάρτας.

Οι ενδεκάδες:

Ιωνικός (4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο (90+3′ Πογοσιάν), Ματσούκας (90′ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν (83′ Μάναλης), Μπουένο (46′ Κάνιας), Τουράμ.
ΠΑΣ Γιάννινα (4-4-1-1): Λοντίγκιν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι (52′ Μορέιρα), Λώλης (46′ Μιλιντσεάνου), Περέα (90+3′ Παντελάκης).