Καλαμάτα

Αμβρυσσέας Διστόμου – Καλαμάτα 0-1: Με “από μηχανής”… Πινδώνη, η κακή ξανά Μαύρη Θύελλα! (photos)

Νίκη που την κρατά ζωντανή πέτυχε - και πρώτη βέβαια- η Μαύρη Θύελλα σήμερα στο ιστορικό μας Δίστομο!

Σε ένα μέτριο ποιοτικά και μοιρασμένο σε φάσεις ματς,  με τους γηπεδούχους να είναι σχετικά ανώτεροι σε όλη την διάρκειά του, ο Πινδώνης, ως “από μηχανής θεός”, χάρισε τη νίκη στη πολύ κακή όμως και σήμερα  Μαύρη Θύελλα, μετά από προσπάθεια του έξοχου ξανά  Λαθύρη, στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Αυτό όπως πρέπει πλέον να το κοιτάξει πολύ σοβαρά η Μαύρη Θύελλα, ειδικά τώρα που πλησιάζει και η μητέρα των μαχών, στον Ασπρόπυργο. Δεν μπορεί να πάει με αυτά τα αγωνιστικά χάλια (και) εκεί η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου.

Ο Αμβρυσσέας ξεκίνησε δυνατά το ματς και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχε το πρώτο καλό σουτ με τον Παλαιοπάνο.
Στη συνέχεια και κυρίως μετά το πρώτο 15λεπτο η Καλαμάτα, ο Χριστόπουλος διόρθωσε κάπως ξανά τα αρχικά του μεγάλα λάθη στην ενδεκάδα και στην τακτική, έτσι  ισορρόπησε το ΄παιχνίδι και με τους Ψάνη, Φουάση ήταν πολύ δυνατή από αριστερά.
Στο 20′ ένα λάθος από του Αλιατίδη επέτρεψε στον Κυριακόπουλο να κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ, που πέρασε, όμως, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κασωτάκη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίνγκας “σκόραρε” για την Καλαμάτα, έχοντας όμως υποδειχθεί έγκαιρα σε θέση οφσάιντ.
H πρώτη πραγματικά καλή φάση αυτή για τη Μαύρη Θύελλα στο α’ ημίχρονο ήρθε μετά από προσπάθεια του Μάρκοβιτς στο 37′, αλλά ο Φουάσης δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ιωαννίδη.
Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο και κακό ποιοτικά, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και την Καλαμάτα να ψάχνει τη νίκη, έστω και με… μισό-μηδέν.

Στο 56΄ ο προπονητής της Μαύρης Θύελλας, Γιάννης Χριστόπουλος, προσπάθησε – όπως προαναφέραμε – να αλλάξει τα πράγματα επιθετικά, περνώντας στον αγώνα τον Λαθύρη αντί του πολύ καλού όμως Φουάση.
Στο 57΄, όμως, ο Αμβρυσσέας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φωτόπουλο, που είδε τον Βασκόπουλο να διώχνει την μπάλα επάνω στη γραμμή της εστίας του Κασωτάκη!
Στο 61′ ο κ. Χριστόπουλος έβγαλε άλλο ένα δραστήριο παίκτη της Καλαμάτας, τον Μίνγκα περνώντας στη θέση του τον Γιόνδη, ελπίζοντας το επιθετικό δίδυμο Γιόνδη-Μάρκοβιτς να αποφέρει το πολυπόθητο γκολ για τη Μαύρη Θύελλα.

Η ομάδα, όμως, που δημιουργούσε φάσεις στο β΄ μέρος ήταν ο Αμβρυσσέας που στο 64΄ είχε μια ακόμη καλή στιγμή με κεφαλιά του Βας.
Το τελευταίο επιθετικό “χαρτί” του, ο κ. Χριστόπουλος το “έπαιξε” στο 73′ περνώντας τον -κορυφαίο στα τελευταία ματς- Ρόνι Κάρλος αντί του Μάρκοβιτς.
Ο κ. Κετικίδης, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του, πέρασε στο 75′ τον Ζαφειρίου στη θέση του Καραλή και στο 78′ τον Αντωνίου στη θέση του Σένκα.
Η Καλαμάτα απείλησε με κόρνερ στο 80′ αλλά η κεφαλιά του Αλιατίδη πέρασε λίγο άουτ.
Στο 87′ μια αναμπουμπούλα στην εστία της Καλαμάτας μετά από εκτέλεση φάουλ για τον Αμβρυσσέα, για λίγο να αποφέρει το γκολ για τους γηπεδούχους, ο Κασωτάκης, όμως, έσωσε σωτήρια, εξ επαφής, κρατώντας το “0”.

Και εκεί που όλα έδειχναν 0-0, από το πουθενά στο τέλος των καθυστερήσεων, ο Πινδώνης εκμεταλλεύθηκε ιδανικά το γύρισμα του Λαθύρη και με πλασέ χάρισε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη Μαύρη Θύελλα, μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς των 60 με 70 περίπου ένθερμων φίλων και οπαδών της!!!
Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί τη Μαύρη Θύελλα στην κορυφή του 8ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, ενώ δυσκολεύει την προσπάθεια του μαχητικού Αμβρυσσέα για παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν ξαναλέμε πολύ καλοί, ίσως όμως ο Κετικίδης έπρεπε να είχε κρατήσει μία αλλαγή – γιατί όχι και δύο παρακαλώ -από τις τέσσερις που είχε  και αυτός, για το τέλος του αγώνα. Τώρα όλα μάλλον τελείωσαν για τους “Βοιωτούς”…

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Περράκης (Αθήνας), με βοηθούς τους κ. Δόση (Αθήνας) και Βιτσεντζάτο (Αν. Αττική). Άριστοι όλοι τους,
Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μάρκοβιτς (47΄), Τάμπας (79΄) για την Καλαμάτα και Παλαιπάνος (79′), Αντωνίου (81′) για το Δίστομο.
Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο του μαρτυρικού μας Διστόμου, ανάμεσά τους και 60 φίλαθλοι , όπως προαναφέραμε, φίλοι της Μαύρης Θύελλας. Περίπου 500 στο ματς, μέσα σε μία πολύ ήσυχη όμως ατμόσφαιρα.
ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ (Γιώργος Κετικίδης): Ιωαννίδης, Φωτόπουλος (83′ Βλάχος), Καραλής (75΄ Ζαφειρίου), Στάρις, Ζυγογιάννης, Σένκα (78΄ Αντωνίου), Κυριακόπουλος, Βήχος, Δήμου, Βαζ, Παλαιοπάνος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Πινδώνης, Αντωνιάδης (84′ Χίνγκεν), Μίνγκας (61′ Γιόνδης), Φουάσης (56′ Λαθύρης), Πέριτς, Μάρκοβιτς (73′ Κάρλος).