Αναγέννηση Καρδίτσας: Νικήτρια (δίκαια) στη θεσσαλική «μονομαχία» με τον Ολυμπιακό Βόλου

Φιλική νίκη με σκορ 1-0 πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας επί του Ολυμπιακού Βόλου – Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκόλιας στο 80ο λεπτό…
Φιλική νίκη με σκορ 1-0 πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας επί του Ολυμπιακού Βόλου, σε ματς προετοιμασίας μετά την αναβολή της πρεμιέρας της Super League 2. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκόλιας στο 80ο λεπτό.

Η πρώτη φάση της αναμέτρησης ανήκε στον Ολυμπιακό Βόλου, όταν ο Μπάτροβιτς σούταρε από μακριά, όμως ο Ντμίτροβιτς μπλόκαρε εύκολα. Η ΑΣΑ στο 16ο λεπτό «απείλησε» για πρώτη φορά, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουτσιανικούλης έκανε το γύρισμα, όμως οι αμυντικοί των ερυθρολεύκων έδιωξαν. Ένα λεπτό αργότερα ο Πολίτης εκτέλεσε το φάουλ, όμως κανείς παίκτης της Αναγέννησης δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Ξενοδόχοβ.

Στο 34′ ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Μετά από σέντρα του Πολίτη στο 40′ ο Λαρρέα από πλεονεκτική θέση έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ξενοδόχοβ μπλόκαρε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ξενοδόχοβ. Ο Μπιανκόνι στο 54ο λεπτό βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο κίπερ του Ολυμπιακού μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΣΑ «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Γκουγκούδης έκανε τη σέντρα, ο Γκίνη έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 68ο λεπτό ο Μπιανκόνι δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση χωρίς να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να αναζητούν το γκολ, το οποίο και βρήκαν στο 80ο λεπτό. Ο Λώττας εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκόλιας με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βουγιόβιτς για το τελικό 1-0!

Αναγέννηση Καρδίτσας: (Αμανατίδης): Ντιμίτροβιτς, Κουτρομάνος, Γκόλιας, Λαρέα, Γκουγκούδης, Λαγό, Βιδάλ, Κουτσιανικούλης, Μπιανκόνι, Πολίτης, Γκίνης

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Θεολόγης Μ, Ανδρέου, Κοτσώνης, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πλέγας, Λόττας, Μπακρατσάς, Μάνιος.

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Ξενοδόχοβ, Ναά, Ντιαμπί, Φιλίποβιτς, Βερνάρδος, Μπάτροβιτς, Κόλα, Κουντουριώτης, Ξύδας, Σκοπελίτης, Στάμου

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Βούγιοβιτς, Ντουάρτε, Ετοάγκα, Χάσεκ, Κιτόκο, Σιάφα, Γραικός, Μαρκοπουλιώτης, Σουλεϊμάν