Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ Β’ 1-2: Την καθάρισε σε ένα δίλεπτο

Ο ΠΑΟΚ Β’ με δύο γκολ σε δύο λεπτά κέρδισε την Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-1 εκτός έδρας και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της για διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες που πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι βγήκαν περισσότερο στην επίθεση με στόχο να πετύχουν ένα γκολ αλλά ο ΠΑΟΚ Β’ τους “τιμώρησε”.

Στο 80′ ο Γιαξής, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του, με προσωπική ενέργεια και σουτ έκανε το 0-1 στο 80′. Και δύο λεπτά αργότερα μετά από την ενέργεια και το γύρισμα του Βλάντιμιρ Μπράντονιτς, ο Μάριος Τσαούσης με κοντινή προβολή έγραψε το 0-2.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Αναγέννηση βρήκε το γκολ μειώνοντας σε 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Γκόλιας, Μπάλλας, Λαγός, Πολίτης (68’ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο, Γιάκος (68΄ Βερνάδος), Αθανασιάδης.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Κιτσάκης, Κώττας, Παναγιώτου, Γρόσδης (64’ Νινούα), Ουεντραόγκο, Δαρέλας, Σπυράκος (1′ Αχμέντ), Χατζηστραβός (76’ Γιαξής), Πανίδης (46’ Μπράντονιτς).

Έχασε το τρίποντο στις καθυστερήσεις η Νίκη Βόλου

Η Νίκη Βόλου αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-1 επί του Απόλλωνα Πόντου τελικά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και έχασε ένα σημαντικό τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με το γκολ του Εσαλό στο 21′. Στο 61′ ο Μιράντα γέμισε στην περιοχή με τον Τζιώρα να ισοφαρίζει από κοντά για τη Νίκη Βόλου.

Η ανατροπή έγινε στο 67′ με τον Παναγιωτίδη να βάζει μπροστά την ομάδα του Βόλου.

Οι γηπεδούχοι όμως στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Αραβίδη πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πίτκας, Δαλιανόπουλος (46′ Μπελεβώνης), Μουμίν, Ντοναλντόνι, Καλογέρης, Αμπούντου, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης, Ντιαλόσι, Λαμπίρης, Εσαλό (71′ Αραβίδης).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Λογαράς, Αναστασίου, Ανδρέου, Κυριακίδης, Τσουκαλάς (65′ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης, Κρητικός (54′ Ροχάνο), Τζιώρας (65′ Σιαφά), Μιράντα (78′ Γρομητσάρης).