Ανάλυση της φιλικής νίκης του Παναρκαδικού, επί της Πελλάνας στην Τρίπολη…

Ανάλυση της φιλικής νίκης  του Παναρκαδικού, επί της Πελλάνας στην Τρίπολη…

Η Ένωση Πελλάνας Καστορείου αντιμετώπισε τον Παναρκαδικό στη Τρίπολη στα πλαίσια της προετοιμασίας της για την αγωνιστική περίοδο 2018-19.

To τρίτο φιλικό για την Ένωση το οποίο έγινε την Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου έληξε 3-2 υπέρ του Παναρκαδικού ο οποίος ανέτρεψε το εις βάρος το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν, μόλις στο 2ο λεπτό με εύστοχη δυνατή κεφαλιά του ικανού Ντιατά (παίκτης επιπέδου επαγγελματικής κατηγορίας), σε χτύπημα κόρνερ από αριστερά.

Οι πράσινοι του Αντώνη Μαυρέα, ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό με όμορφο, γυριστό σουτ μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή, του Γιάννη Σεντεμέντε (είχε προηγηθεί χτύπημα κόρνερ από δεξιά).

Στο 27ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πιο όμορφο γκολ της αναμέτρησης.

Από αριστερά ο Μπινιώρης έβγαλε μακρινή σέντρα προς το δεξιό μέρος της επίθεσης του Παναρκαδικού και εκεί, ο επερχόμενος νεαρός Μουλιάτος, με δυνατό σουτ στην κίνηση, έστειλε θεαματικά, την μπάλα στα δίχτυα («παραθυράκι» του τέρματος της Πελλάνας, γράφοντας το 2-1.

Πριν συμπληρωθούν δέκα πέντε (15) λεπτά στο β μέρος, οι Λάκωνες του Ηλία Αναστασάκου, ισοφάρισαν (2-2 στο 56ο λεπτό) με κοντινό πλασέ του Σικαλόπουλου και αφού είχε τεθεί νοκ άουτ η άμυνα και ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού.

Στο 74ο λεπτό, διαμορφώθηκε το 3-2, με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, του έμπειρου Γιάννη Σεντεμέντε, ύστερα από χτύπημα κόρνερ των γηπεδούχων από δεξιά.

Οι νικητές, στο 2-2 είχαν και εντυπωσιακή κεφαλιά του Μάριου Γεωργόπουλου, στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Πελλάνας.

Ο Παναρκαδικός, ξεκίνησε στο φιλικό με τους Ψυχογιό, Καπετανάκη, Μπινιώρη, Σεντεμέντε, Σπίντζο, Καναβέτα, Τσιώλη, Λυμπερόπουλο Δ., Γεωργόπουλο, Λυμπερόπουλο Ν. και Μουλιάτο. Έπαιξαν, βέβαια και όλα τα υπόλοιπα παιδιά της αποστολής.

Η Πελλάνα, έπαιξε με τους Διασσινό, Παπαγεωργίου, Κατσαφούρο, Παναγιωτίδη, Ουόρντεν, Αναστασάκο Γ. Σάλταρη, Μπιταξή, Ντιατά, Σικαλόπουλο και Μπιτζιαφά. Έπαιξαν και εδώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες της αποστολής.

* Απόντας ο έμπειρος και βασικός γκολκίπερ της Πελλάνας, Κραβαρίτης.
* Το φιλικό είδε και ο γνωστός Μεσσήνιος προπονητής Κώστας Κλάδης.
* Κοντά στην απόκτηση του Ρήγα απ’ την Μεσσηνία είναι ο Παναρκαδικός.
* Ο Γκριτζέπης απ’ την Αρκαδία ήταν ο διαιτητής της φιλικής αναμέτρησης που είδαν γύρω στα 100 άτομα.