Ανάλυση: Τριάρα ο Απόλλων Σμύρνης, ισοπαλία στην Πάτρα, σε Super League 2

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 3-0 τον Εργοτέλη, τα Χανιά πέρασαν με τεσσάρα από την Καλαμαριά. Ισοπαλία 1-1 στην Πάτρα ανάμεσα σε Παναχαϊκή και ΠΑΣ Γιάννινα, νίκες με ανατροπή για Πλατανιά και Καραϊσκάκη. Το πανόραμα της πρώτης αγωνιστικής.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος υποδέχθηκε τον Εργοτέλη στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στη Super League 2 και τον συνέτριψε με 3-0 αποδεικνύοντας ότι είναι ένας από τα φαβορί για την άμεση επιστροφή του στη Super League 1.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Τομάς, ο οποίος με σουτ από τα αριστερά νίκησε τον Καλογεράκη. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήταν αποτέλεσμα εξαιρετικής συνεργασίας των Μπαστιάνου, Παυλίδη, Μαρκόφσκι με αποτέλεσμα η μπάλα να φθάσει στον Μπλάζιτς και ο Σέρβος μέσος να διευρύνει το προβάδισμα των κυανόλευκων.  Το τελικό σκορ διαμόρωσε ο Μαρκόφσκι στο 56ο λεπτό με κεφαλιά, χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο της σεζόν στους κυανόλευκους.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Kαλογεράκης, Σπίριακ, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος , Βίτορ Φρέιτας, Ροβίθης, Έφορντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Λαρέα, Λαγός, Παυλίδης, Μπλάζιτς, Μπεντινέλι, Μπαστιάνος, Μαρκόφσκι.

Καταιγιστικά ήταν τα Χανιά στην Καλαμαριά, καθώς συνέτριψαν με 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος ξεκινά το πρωτάθλημα με αφαίρεση έξι βαθμών λόγω ενημερότητας αν και θα προσφύγει στο Διαιτητικό Δικαστήριο για ανατροπή της ποινής.

Κι όμως το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκορ, ενώ οι ευκαιρίες ανήκαν στους γηπεδούχους. Η ομάδα της Κρήτης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Πάνου ύστερα από σέντρα του Κουσκουνά στο 51ο λεπτό, ενώ ο Λεοζίνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 58ο διεύρυνε το προβάδισμα.

Ύστερα έλαβε δράση ο Κουσκουνάς. Με γκολ στο 60′ έκανε το 0-3, ενώ με το δεύτερό του στο 68′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ουνγιαλίδης, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παναγιωτούδης, Μουμίν, Αρναρέλλης, Τζιώρας, Κουσκουνάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Καλογέρης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης, Μπρίτο, Ολαϊτάν, Χασομέρης.

Μοιρασιά στην Πάτρα και το σπουδαιότερο βάσει ονομάτων ματς της αγωνιστικής. Η Παναχαϊκή δεν επηρεάστηκε από την αναγκαστική αλλαγή μόλις εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς (Μασούρας αντί Μαυριά) και άνοιξε το σκορ με σουτ του Παπατόλιου στην κίνηση στο 26ο λεπτό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε την ισοφάρισε ύστερα από τρία λεπτά (29′), αλλά η κεφαλιά του Λεό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σούλη.

Η ομάδα των Ιωαννίνων έφθασε στην ισοφάριση. Ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Σούλης ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους Ηπειρώτες λόγω αποβολής του Πίτου Γκαρσία στο 56ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63ο λεπτό με τον Σκόνδρα να σημαδεύει στο δοκάρια. Δοκάρι είχε και η γηπεδούχος ομάδα. Με τον Σταμόπουλο στο 88ο λεπτό.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζβέζνταν Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Μαυριάς, Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Καρτάλης, Αποστολόπουλος, Πίτου Γκαρσία, Κάστρο, Σιόντης, Νιολιάς, Λέο, Κρίζμαν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου

Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα 2-1 (7′ Γκουστάβο, 48′ Ναζίμ / 85′ Νγκαν)

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου (16:00)

Δόξα Δράμας – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-3 (60′, 68 πεν. Ιωαννίδης / 38′ Ψιάνος, 64′ Κυβελίδης, 78′ Χατζηστραβός)

Απόλλων Πόντου – Χανιά 0-4 (51′ Πάνος, 58′ Λεοζίνιο, 59′, 68′ Κουσκουνάς)

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0 (Τόμας, 48′ Μπλάζιτς, 56′ Παυλίδης)

Παναχαϊκή – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (26′ Παπατόλιος / 38′ Κρίζμαν)

Α.Ο Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2 (52′ Νίλι, 55′ Μπιανκόνι, 77′ Λουκίνας / 22′ Σανάμπρια).