Άναψε… κόκκινο για Ευρώπη στον απογοητευτικό ΠΑΟΚ η Λέφσκι! (+pics)

Μένει… Ελλάδα ο ΠΑΟΚ! Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ξανά κακοί και η Λέφσκι τους τιμώρησε (1-1), αφήνοντάς τους εκτός Ευρώπης, ενώ τελείωσαν με εννιά παίκτες το ματς λόγω αποβολής των Αουγκούστο, Βιεϊρίνια.

Ευρώπη ήταν και πάει για τον ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν απογοητευτική, δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και έδωσε δικαιώματα στη Λέφσκι Σόφιας, η οποία τελικά τον τιμώρησε ξανά και έμεινε από νωρίς εκτός Ευρώπης (1-1).

Ένα τραγικό λάθος του Λύρατζη έδωσε το προβάδισμα στους Βούλγαρους, έριξε ψυχολογικά τον ΠΑΟΚ και το γκολ του Ντάντας στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Το τελικό σκορ αφήνει… Ελλάδα τον «δικέφαλο του βορρά», αφού στο πρώτο ματς είχε ηττηθεί με 2-0 στη Σόφια.

Απαράδεκτη συμπεριφορά-νοοτροπία από τους Αουγκούστο-Βιεϊρίνια που αποβλήθηκαν, έχοντας πάρει τις κάρτες τους για διαμαρτυρία στον διαιτητή!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Λουτσέσκου. Ο Κοτάρσκι στην εστία, με τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Κάργα, Ράφα Σοάρες στην άμυνα. Οι Αουγκούστο, Κούρτιτς στα χαφ, μπροστά του οι Ζίφκοβιτς, Κουαλιάτα, Ντάντας και ο Νάρεϊ μοναδικός προωθημένος.

Με 4-3-3 παρέταξε τη Λέφσκι από την άλλη μεριά ο Στοΐλοφ. Ο Μιχάιλοφ στο τέρμα, με τους Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεβ στην τετράδα της άμυνας. Οι Κράστεφ, Βαν Ντερ Κάαπ, Μιλάνοβ στην τριάδα του άξονα, με τους Ρονάλντο, Γουέλτον Φελίπε να πλαισιώνουν στην επίθεση τον Μπαρί.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Ο Νάρεϊ ήταν εκείνος από τον ΠΑΟΚ που απειλούσε την εστία της Λέφσκι, χωρίς αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να βγάζουν φρεσκάδα και διάθεση στο ξεκίνημα.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης η βουλγάρικη ομάδα είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κοτάρσκι έκανε διπλή επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του «δικεφάλου». Το γκολ τελικά ήρθε στο 25’ όταν ο Λύρατζης έκανε λάθος, ο Ρονάλντο έκλεψε την μπάλα και έκανε το 1-0 για τη Λέφσκι Σόφιας. Από εκεί και πέρα όσες προσπάθειες κι αν έκανε η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να απειλήσει, έπεφταν στο κενό και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ είχε να ανέβει ένα… βουνό στο δεύτερο μέρος, αφού πλέον χρειαζόταν τρία γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση και τέσσερα για να προκριθεί. Έδειχνε, όμως, μέσα στο γήπεδο και ιδιαίτερα μετά το γκολ των Βούλγαρων πως είχε πέσει ψυχολογικά, έχοντας σημαντικό πρόβλημα στη δημιουργία τελικών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και βρήκε το γκολ νωρίς με τον Ντάντας στο 56’, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μιχαϊλοφ και με άψογο πλασέ ισοφάρισε (1-1). Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έδωσε ελπίδες στον «δικέφαλο» με αυτό το τέρμα, ωστόσο η ομάδα του Λουτσέσκου δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί στην συνέχεια.

Στο 72’ ο Αουγκούστο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Γουόλτον, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες. Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 80’ ο Βιεϊρίνια αποβλήθηκε και αυτός, δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό και άφησε την ομάδα του με 9 ποδοσφαιριστές.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0), ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός Ευρώπης.

MVP: Ο Ρονάλντο σκόραρε το γκολ που έψαχνε η Λέφσκι και ουσιαστικά… τελείωσε το ματς από νωρίς, τιμωρώντας το τραγικό λάθος του Λύρατζη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ

Λέφσκι Σόφιας (Στάνιμιρ Στοΐλοφ): Μιχάιλοφ, Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεβ, Κράστεφ, Βαν Ντερ Κάαπ, Μιλάνοβ, Ρονάλντο, Μπαρί, Ουέλτον.