Βόλεϊ

Aνατροπή με Πεύκα ( 3-2) και τελικός ανόδου  για Απόλλωνα Καλαμάτας!

Η καλαματιανή ομάδα θα διεκδικήσει απέναντι στο Αιγάλεω την άνοδο στη βόλεϊ λιγκ, αφού  κατάφερε να κάνει το 2-1 στη σειρά και ο Απόλλων Καλαμάτας  επικράτησε 3-2 της Ακαδημίας Πεύκων!

Οι Θεσσαλονικιές προηγήθηκαν 2-0 σετ και είχαν το προβάδισμα και στο τρίτο αλλά οι παίκτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη τα έφεραν όλα τούμπα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο μεγάλο θρίαμβο επικρατώντας στο tie break.

Ο Απόλλωνας έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη μετά από αυτή στη Θεσσαλονίκη, έθεσε νοκ άουτ τα Πεύκα και θα ανταμώσει στον τελικό με το Αιγάλεω, αρχής γενομένης από το Σάββατο στο Αιγάλεω.

Οι φιλοξενούμενες πήραν τα δύο πρώτα σετ 21- 25, 18-25 εκμεταλλευόμενες τα κενά διαστήματα στην απόδοση του Απόλλωνα και προηγήθηκαν και στο τρίτο σετ 13-15 αλλά κάπου εκεί ο Απόλλωνας άρχισε να ανεβάζει στροφές. Πήρε το προβάδισμα 17-16 και δεν κοίταξε πάλι πίσω κατακτώντας το σετ με 25-18, μειώνοντας σε 2-1.

Ο Απόλλωνας έφερε το ματς στα ίσια κατακτώντας με 25-18 και το τέταρτο σετ ενώ στο tie break  επικράτησε με 15-4.

Pre League Γυναικών – Play Off

Πρώτος αγώνας – Σάββατο 16 Απριλίου 2022
ΑΟ Αιγάλεω – ΦΟ Βριλησσίων 3-0 (25-10, 25-14, 25-14)
Απόλλων Καλαμάτας – ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 0-3 (17-25, 17-25, 24-26)

Δεύτερος αγώνας – Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2022
ΦΟ Βριλησσίων – ΑΟ Αιγάλεω (0-2) 1-3 (29-27, 18-25, 24-26, 19-25)
ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων – Απόλλων Καλαμάτας (1-1) 1-3 (25-16, 16-25, 16-25, 21-25)

Τρίτος αγώνας Τετάρτη 27 Απριλίου 2022
Απόλλων Καλαμάτας – ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων (2-1) 3-2 (21-25, 18-25, 25-18, 25-18, 15-4).