Άντεξε στην Τρίπολη και επέστρεψε στις νίκες ο Άρης!

Ο Άρης ήταν ουσιαστικός, άντεξε στην πίεση του Αστέρα που έχασε πολλές ευκαιρίες και η ομάδα του Τερζή επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα (0-2), με αυτή του Μεταξά να μην έχει χαμογελάσει ακόμα.

Ζορίστηκε, αλλά πέρασε από την Τρίπολη ο Άρης! Οι «κίτρινοι» ήταν ουσιαστικοί και βρήκαν δύο γκολ στις λιγοστές ευκαιρίες τους κόντρα στον Αστέρα (που είχε πολλές φάσεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα), επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα (0-2) μετά την πρώτη αγωνιστική.

Την ίδια ώρα, οι Αρκάδες που είχαν πολλές τελικές αλλά ήταν άτυχοι και άστοχοι, παραμένουν χωρίς νίκη μετά από 4 αγωνιστικές, γνωρίζοντας παράλληλα την πρώτη τους φετινή ήττα!

Με δέκα τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Ματέο Γκαρσία στο 77’.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Αστέρα ο Ηρακλής Μεταξάς. Ο Τσιφτσής στην εστία, με τους Καρμόνα, Πίτσου, Κατάνιο και Άλβαρες στην άμυνα. Οι Στάνκο, Ντομίνγκεθ το δίδυμο στον άξονα, με τους Ριέρα, Μπερτόγλιο, Γκαρντάφσκι να είναι οι τρεις μεσοεπιθετικοί. Στην επίθεση για τους Αρκαδες ο Μπαράλες.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Άρη και ο Απόστολος Τερζής. Ο Κουέστα στο τέρμα, με τους Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού στην τετράδα της άμυνας. Ντουκουρέ, Μανού Γκαρθία στα χαφ, με τους Μαντσίνι, Ιτούρμπε, Ματέο Γκαρσία στη μεσοεπιθετική τριάδα και ο Γκρέι στην κορυφή της επίθεσης.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, με τον Αστέρα από το 10λεπτο και μετά να ανεβάζει ρυθμούς. Στο 12’ οι Αρκάδες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Άλβαρες έκανε μια ωραία βαθιά μπαλιά, ο Καστάνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αστέρας πατούσε καλύτερα και ήλεγχε το ματς, αλλά κόντρα στη ροή του ο Άρης βρήκε το γκολ. Ήταν το 20ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα και ο Γκρέι εκτέλεσε με τη μια τον Τσιφτσή για το 1-0. Ο Αστέρας άγγιξε την ισοφάριση στο 27’ όταν ο Άλβαρες έκανε ένα φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα, αλλά ο Κουέστα έδιωξε με τρομερή επέμβαση σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Άρης ανέβηκε, ισορρόπησε αλλά ό,τι και να δημιούργησε ανακόπηκε από τους αμυντικούς του Αστέρα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας, απειλούσε, αλλά ο Κουέστα ήταν πάντα εκεί! Στο 48’ οι Αρκάδες είχαν μια απίστευτη ευκαιρία και από… θαύμα δεν ήρθε η ισοφάριση! Πρώτα ο Κουέστα έδιωξε το γύρισμα του Ριέρα αλλά ο Πίτσου είδε τις δύο του προσπάθειες από τη μικρή περιοχή να τις διώχνει πάνω στη γραμμή ο Εμπακατά σε μια τεράστια φάση!

Ο Άρης φάνηκε απειλητικός στην συνέχεια και έψαχνε το δεύτερο γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 60ο λεπτό. Ο Ματέο Γκαρσία έκανε το σουτ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, με τον Εμπακατά να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει μέσα από την περιοχή για το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο Αστέρας απειλούσε συνεχώς μέχρι το τέλος και έψαχνε διαρκώς το γκολ που θα τον έβαζε στη διεκδίκηση του βαθμού. Οι «κίτρινοι» από το 77’ και μετά έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Ματέο Γκαρσία αντίκρισε αρχικά την κίτρινη κάρτα, ο διαιτητής πήγε και ξαναείδε την φάση και τελικά του έδωσε κόκκινη, για σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στον Καρμόνα.

Ωστόσο, η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Μπενίτο στο 88’ να σκοράρει αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να επικρατεί 2-0 και να παίρνει τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και τον Αστέρα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα, παραμένοντας χωρίς τρίποντο πάντως στη φετινή Super League.

MVP: Ο Κουέστα αναμφίβολα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Έκανε μεγάλες επεμβάσεις, άντεξε στην πίεση του Αστέρα, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε καθαρή την εστία του Άρη μέχρι το τέλος. Κομβική η επέμβασή του στο πρώτο μέρος στο σουτ του Άλβαρες, ενώ στο δεύτερο κατέβασε τα… ρολά!

Η σφυρίχτρα: Ο κ. Τσετσίλας άφηνε αρκετά το ματς να κυλήσει, δεν σφύριζε και πολύ δίνοντας ρυθμό στο παιχνίδι. Σωστά άλλαξε την κάρτα του μετά την επέμβαση του VAR και απέβαλλε τον Ματέο Γκαρσία, καθώς πήγε με τις τάπες στον Καρμόνα. Δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο να αντιμετωπίσει.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Πίτσου (63′ Tζουγκάνοβιτς), Άλβαρες, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Μπερτόγλιο (64′ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (46′ Tιλίκα), Ριέρα, Μπαράλες (63′ Μπενίτο).

Άρης (Τόλης Τέρζης): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Μαντσίνι (86′ Οντουμπάτζο), Ντουκουρέ (71’Ενκουλού), Mανού Γκαρσία (70′ Πάλμα), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (70′ Ντιόπ), Γκρέι (78′ Πίρσμαν).