Η Λίβερπουλ με εμφάνιση πρωταθλήτριας, πέρασε σαν «άνεμος» από το «Κing Power Stadium», επικράτησε 4-0 της Λέστερ και εκτόξευσε τη διαφορά από δεύτερη και τρίτη θέση στο +13 και +14 αντίστοιχα.

Αυτή η Λίβερπουλ δεν… παίζεται! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου πλέον ταξίδεψε στο King Power Stadium» με σκοπό να μην αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και το πέτυχε με το παραπάνω.

Με εμφάνιση πρωταθλήτριας, τα παιδιά του Γιούργκεν Κλοπ «ισοπέδωσαν» τη Λέστερ με το εμφατικό 4-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά από δεύτερη και τρίτη θέση στους 13 και 14 βαθμούς αντίστοιχα.
Μάλιστα εφόσον επικρατήσουν της Γουλβς (29/12), οι Reds θα ισοφαρίσουν την καλύτερη επίδοση πρώτου γύρου που έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, το 2017-2018, με 18 νίκες σε 19 αναμετρήσεις.

Με 17 νίκες σε 18 παιχνίδια οι «Reds» αποδεικνύουν ότι δεν έχουν αντίπαλο και μετρούν αντίστροφα για την επιστροφή στο «θρόνο» τους. Εκεί όπου απέτυχαν να βρεθούν τα τελευταία 29 χρόνια, εκεί όπου απέτυχαν να βρεθούν πέρυσι, με το εκπληκτικό πρωτάθλημα που έκαναν (97 βαθμοί).

Η εξαιρετική φετινή Λέστερ, που μάλιστα ήταν αήττητη στο σπίτι της μέχρι στιγμής, ήθελε να ανακόψει την πορεία των «κόκκινων», αλλά δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα της αναμέτρησης, παρασυρόμενη από την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

Στο αγωνιστικό σκέλος λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «αγριεμένοι» από τα πρώτα δευτερόλεπτα και έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τους Μανέ και Άρνολντ, ενώ ο Σαλάχ έχασε και εκείνος την ευκαιρία να σκοράρει από καλή θέση στο πέμπτο λεπτό.

Οι Reds είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, είχαν κλείσει στα καρέ τους τους συνήθως θαρραλέους γηπεδούχους και το μόνο που απέμενε ήταν να κεφαλοποιήσουν την υπεροχή τους.

Στο 31ο λεπτό, ήρθε και το γκολ, με τον Φιρμίνο να σημειώνει το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Άρνολντ. Το 0-1 του ημιχρόνου ίσως και να αδικούσε την ομάδα του Κλοπ, αλλά στο δεύτερο μέρος πήρε ό, τι άξιζε.

Μέσα σε επτά λεπτά, από το 71′ έως και το 78′, η Λίβερπουλ έκανε πάρτι και με τρία γκολ από Μίλνερ, Φιρμίνο, Αλεξάντερ- Άρνολντ, έφτασε στο εμφατικό 4-0, αφήνοντας τους διώκτες της… πολύ μακριά από όνειρα τίτλου.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς, Περέιρα, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Εντιντί, Μπαρνς (58’Ολμπράιτον), Πρατ, Τίλεμανς, Μάντισον (76’Τσουντούρι), Βάρντι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (82’Λαλάνα), Κεϊτά (69’Μίλνερ), Φιρμίνο, Σαλάχ (69’Οριγκί), Μανέ.

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-1

(68′ Κογιατέ, 90′ Αγιού – 57′ Σνόντγκρας)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0
(80′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Γουότφορντ 1-1
(36′ πέν. Νόργουντ – 27′ Ντεουλοφέου)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 4-1
(24′, 51΄ Μαρσιάλ, 36′ Γκρίνγουντ, 41′ Ράσφορντ / 17′ Λόνγκσταφ)

Λέστερ-Λίβερπουλ 0-4
(31′, 75′ Φιρμίνο, 71′ Μίλνερ, 78′ Άρνολντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

H βαθμολογία:Άπιαστη η Λίβερπουλ : Σκόρπισε τη Λέστερ 0-4 – Το πρόγραμμα 19ης & 20ης αγωνιστικής