Από (φιλική) ήττα σε ήττα πλέον η Νίκη Βόλου…

Τη δεύτερή της ήττα στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε σήμερα η Νίκη Βόλου με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Β’, μία ομάδα που κατά πάσα πιθανότητα, θα συναντήσει και στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2. Το ματς πραγματοποιήθηκε στο προπονητικό κέντρο του ΠΑΟΚ, στη Σουρωτή, με τους «Βολιώτες» να ταξιδεύουν αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη.

Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη «πλήρωσε» τα δύο λάθη στην αμυντική λειτουργία του και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Το 1-0 σημείωσε ο Γαϊτανίδης στο 15’, με τον Λούκας Γκαρσία να ισοφαρίζει στο 45’. Ο δικέφαλος πέτυχε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ, στο 83’ με τον Κουλούρη.

Η Νίκη ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, όμως ήταν φλύαρη επιθετικά και της έλειψαν τα καλά τελειώματα. Στην άμυνα δεν απέφυγε τα λάθη που στοίχισαν τη «φιλική» ήττα, στοιχεία που αναμένεται να διορθωθούν μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος, η οποία αποκλείεται να είναι πριν τις 8 Οκτωβρίου.

Κακός ο αγωνιστικός χώρος όπως διακρίνεται στη φωτογραφία
Έτσι παρέταξε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης

Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Βλάντιμιρ Μπάγιτς. Δεξιός οπισθοφύλακας τοποθετήθηκε ο Ξενοφών Πάνος ενώ το αριστερό άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γιώργος Τζοβάρας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Θωμάς Τσιμπούκας και Βαγγέλης Ανδρέου. Στον άξονα σε ρόλο «6αριού» ο Παύλος Κυριακίδης, στο «8» ο Σταύρος Τσουκαλάς και «10άρι» ο Λούκας Γκαρσία. Στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης κινήθηκε ο Θωμάς Βασιλείου και στη δεξιά ο Πασχάλης Κάσσος. Μοναδικός προωθημένος ο Αντόνιο Ροχάνο.

«Ξύπνησε» με το γκολ η Νίκη

Ένα όμορφο από πλευράς θεάματος παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες και με διάθεση για δημιουργία. Μέχρι το 15’ που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί , η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο εστίες, όμως στο υπόλοιπο ημίωρο η Νίκη Βόλου είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ Β’ κατέγραψαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια με το σουτ του Μελετίδη να καταλήγει σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση των 15 πρώτων λεπτών οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε μία ανύποπτη φάση. Από την άμυνα του ΠΑΟΚ η μπάλα με γέμισμα έφτασε στην περιοχή της Νίκης, με τον Γαϊτανίδη να ξεπερνά την αντίσταση του Τσιμπούκα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπάγιτς.

Η Νίκη μετά το γκολ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και με κινητήριο μοχλό τον δραστήριο Λούκας Γκαρσία προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Στο 20’ συρτή σέντρα του Πάνου, ο Βασιλείου δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε έξι λεπτά αργότερα με σουτ του Τζήμα να εξουδετερώνονται από τον Μπάγιτς.

Στο 27’ το σουτ του Βασιλείου απέκρουσε ο Μπουργάνης, ενώ στο 42’ ήταν η σειρά του Μπάγιτς να αποκρούσει προσπάθεια παίκτη του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα κεφαλιά του Γαϊτανίδη.

Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου το Λούκας Γκαρσία προειδοποίησε με σουτ όμως ο Μπουργάνης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Μετά την προειδοποίηση ήρθε το γκολ για τη Νίκη με τεχνικό σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.

«Πλήρωσε» τη φλυαρία της…

Η Νίκη στο δεύτερο μέρος, όπως και στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του πρώτου ήταν η ομάδα που ήλεγχε τον αγώνα, ήλεγχε τον ρυθμό, όμως δεν ήταν ουσιαστική καθώς της έλειπε η τελική πάσα και το τελείωμα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ των «Βολιωτών» κατάφεραν και σκόραραν, παίρνοντας τη νίκη στη φιλική αναμέτρηση.

Με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο παρέταξε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης στο δεύτερο μέρος. Η Νίκη Βόλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο ημίχρονο πιέζοντας ψηλά, θέλοντας να «βραχυκυκλώσει» τον αντίπαλο και να εκμεταλλευτεί τα λάθη στην άμυνά του. Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη ο Τζιώρας απείλησε με το 2-1, όταν σε προβολή του από κοντά ο Μπουργάνης έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Τζιώρας  αυτός που σέρβιρε με τον Κυρίτση να πιάνει την μακρινή κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Με τη Νίκη να συνεχίζει να πιέζει και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, συνεχίστηκε το παιχνίδι. Στο 62’ η κεφαλιά του Τζιώρα πέρασε ψηλά άουτ μετά από κόρνερ του Βλαχομήτρου ενώ στο 73’ το σουτ του Παναγιωτίδη εξουδετέρωσε ο Μπουργάνης. Τρία λεπτά αργότερα η Νίκη απείλησε και πάλι, αρχικά με τον Τζιώρα, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή κόντραρε και απομακρύνθηκε ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μέτσε κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 83’ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Μπράντονιτς από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, σέρβιρε στον Κουλούρη που από κοντά με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1. Στην τελευταία φάση του αγώνα η Νίκη έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Βλαχομήτρο, ο οποίος πάτησε περιοχή από τα αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Μπουργάνη να εξουδετερώνει για ακόμη μία φορά.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Β’: Μπουργάνης, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Τάχατος (76’ Καλουτσικίδης), Γιαξής, Τσαούσης, Γαϊτανίδης (67’ Κουλούρης), Μελετίδης (61’ Ισμαϊλά), Πανίδης (67’ Μπράντονιτς), Σαλαμούρας (76’ Γρόσδης), Τζήμας (88’ Τίτο)

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς (60’ Περιστερίδης), Πάνος (55’ Παναγιωτίδης), Τζοβάρας, Τσιμπούκας (46’ Αλιατίδης), Ανδρέου, Κυριακίδης(46’ Μπόσιο), Τσουκαλάς (46’ Μέτσε), Κάσσος (46’ Γ. Κυρίτσης), Βασιλείου (46’ Βλαχομήτρος), Γκαρσία (46’ Αλτιτζής), Ροχάνο (46’ Τζιώρας).