Από γκέλα σε γκέλα πια ο ΠΑΟΚ Β’, παρουσία και του Λουτσέσκου!

Ο  ΠΑΟΚ Β φιλοξένησε τον Πιερικό στο γήπεδο του Μακεδονικού σε μία αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 2 με τις δύο ομάδες να… έρχονται ισόπαλες με 1-1 χάρη στα γκολ τα οποία σημειώθηκαν στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης τους.

Ο Πιερικός ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Φιλίπε Σοάρες που αγωνίστηκε με το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία έκανε το λάθος γύρισμα προς τα πίσω, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Παπαδόπουλος κάνοντας τον 0-1 για την ομάδα της Κατερίνης.

Οι ποδοσφαιριστές του Ουρουγουανού τεχνικού έψαξαν γρήγορα την αντίδραση ώστε να μπουν στο παιχνίδι, αυτό συνέβη στο 11ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Κούτσιας έκανε πολύ ωραία κίνηση από την αριστερή πλευρά και βρήκε ωραία τον Παναγιώτη Τζίμα που σκόραρε απέναντι στον… Τζήμα του Πιερικού για το 1-1.

Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κατοχής και μονομαχιών στον χώρο του κέντρου, με μια φάση να ξεχωρίζει από το πρώτο ημίχρονο ακόμα, όταν ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά με τον Τζήμα να αποκρούει την προσπάθεια του νεαρού αμυντικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο και υπό το βλέμμα του προπονητή του ΠΑΟΚ, Ραζβάν Λουτσέσκου ο οποίος βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου όπως και ο Χρήστος Καρυπίδης, οι «ασπρόμαυροι» δεν βρήκαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, ενώ ο Πιερικός δεν είχε τη φάση που θα μπορούσε να κάνει τους παίκτες του κόουτς Βαζάκα να μπουν μπροστά.

Ο Δικέφαλος είχε την πρώτη του καλή στιγμή λίγο μετά τη σέντρα του δεύτερου 45λεπτου όταν ο Πανίδης ελίχθηκε πολύ ωραία βρήκε την τελική προσπάθεια ωστόσο ο Τζήμας ήταν στη σωστή θέση. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και να βρουν το δεύτερο τους γκολ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε με τους γηπεδούχους να έχουν τις μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τις δύο μεγάλες τους στιγμές μετά το 80΄όταν αρχικά ο Γαϊτανίδης έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ Τζήμα ενώ λίγο αργότερα και ειδικότερα στο 90ο λεπτό, η πολύ ωραία ενέργεια του Κούτσια βρήκε σε καλή θέση τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Τσαούσης (82′ Καλουτσικίδης), Γιαξής, Σοάρες, Τσοπούρογλου, Κούτσιας, Τζίμας (65′ Γαΐτανίδης), Πανίδης (65′ Κουλούρης).

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Τζήμας, Κριμιτσάς (61′ Ζούρκος), Γιαλαμίδης, Κουκόλης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Ίτσιος (80′ Καρανάτσιος), Παπαδόπουλος, Ντίνας (61′ Φωκαΐδης), Χαρτσιάς, Μπουόλι.