Απόλλων – Άρης 0-0 – Δεν το έχουν με το γκολ οι παίκτες του Μάντζιου

Ο Άρης δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του ψυχωμένου Απόλλωνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Άκη Μάντζιου να μείνει μακριά από την εξάδα.

Δυο αγωνιστικές μετά το «μπλόκο» στον Ολυμπιακό, ο Απόλλων Σμύρνης υποχρέωσε και τον Άρη σε απώλεια βαθμών μέσα στη Ριζούπολη, κρατώντας το 0-0 στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Με το βαθμό που πήρε κόντρα στον Άρη (0-0), ο Απόλλων Σμύρνης έφτασε τους 9 βαθμούς και τον προτελευταίο Ατρόμητο (15 ματς έχουν δώσει και οι δυο ομάδες). Απ’ την άλλη, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 22 βαθμούς και βρέθηκαν στο -1 από τον 7ο Αστέρα Τρίπολης.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Απόλλων Σμύρνης – Άρης 0-0 |HIGHLIGHTS|

Στον αγώνα:
Με πολλές αλληλοκαλύψεις στον άξονα αλλά και στις πτέρυγες, ο Απόλλων Σμύρνης «πάτησε» καλά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μπλοκάρει επιθετικά τον Άρη. Παρά τις οδηγίες του Άκη Μάντζιου, τα χαφ των Θεσσαλονικέων δεν μπόρεσαν να περάσουν κάθετες μπαλιές και να φτιάξουν ευκαιρίες. Το ματς κύλησε χωρίς φάση μέχρι φάση για περισσότερο από 30 λεπτά. Ακόμα και το δοκάρι του Μαντσίνι (28′) “ακυρώθηκε”, αφού ο Αργεντινός επιθετικός πήρε την μπάλα από θέση οφσάιντ.

Στο 36′ ο Γιαννιώτης πήρε την κάθετη, αλλά το σουτ που έπιασε μέσα από τη μεγάλη περιοχή -από πλάγια θέση- έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κουέστα. Στο επόμενο λεπτό, είχαμε το καταπληκτικό τάκλιν του Τεντάκη στο σουτ του Μπρούνο Γκάμα από το ύψος του πέναλτι, μετά από συνδυαστικό ποδόσφαιρο των φιλοξενούμενων.

Οι δυο ομάδες έδειξαν πιο… ζωηρές στο δεύτερο ημίχρονο, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να έχει στην ενδεκάδα της τον… πρώην «κίτρινο», Νίκο Μαρτίνες. Με την έναρξη της επανάληψης (48′) ο Αργεντινός πέρασε μπαλιά για τον Ιωαννίδη, ο επιθετικός του Απόλλωνα Σμύρνης σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Ο Άρης ανέβασε.. στροφές, πλησίασε με μεγαλύτερη ευκολία τα αντίπαλα καρέ αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που “άγγιξαν” το γκολ στο 55′. Από υπέροχη κάθετη του Σλίβκα, ο Μπαξεβανίδης έκανε τη λόμπα στο τετ-α-τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα, που κράτησε το 0-0.

Ο Άκης Μάντζιος έδωσε οδηγία να ανέβουν οι γραμμές του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν ψηλά και δέχθηκαν κάποιες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας τους. Οι δυο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές, για να πετύχουν το.. σκοπό τους, με το ρυθμό να πέφτει για λίγα λεπτά. Στο φινάλε του αγώνα, όμως, οι «κίτρινοι» έκλεισαν τους γηπεδούχους στα καρέ τους, πιέζοντας για το γκολ της νίκης.

Ο Βέρχουλστ έδιωξε ε τις γροθιές την εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα (79′), ενώ στο 88′ μπλόκαρε με σχετική ευκολία το “ψαλιδάκι” του Λόπεθ. Στις τελευταίες φάσεις του ματς, ο Σίγκνεβιτς των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά σε τετ-α-τετ, από ασίστ του Μαρτίνες (90+1′), ενώ στο 90+4′ ο Βέρχουλστ έδιωξε την σκαστή κεφαλιά του Μπράμπετς.