Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος 2-2: Ανοικτοί λογαριασμοί σε ματσάρα στις Σέρρες

Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος: Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς των δύο ομάδων στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εξαιρετικό ήταν το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο εκπρόσωποι της Γ’ Εθνικής στην πρώτη τους «κόντρα» για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μένοντας στο ισόπαλο 2-2, έπειτα από μία ματσάρα. Έτσι, Απόλλων Παραλιμνίου και Άγιος Νικόλαος άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί σε λίγες μέρες στην Κρήτη.

Υψηλός ρυθμός από την αρχή
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναζητούν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Ο Άγιος Νικόλαος έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, ο Απόλλων Παραλιμνίου ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, σε μία κόντρα των γηπεδούχων, ο Γκέκας άνοιξε το σκορ μ’ ένα πανέμορφο «τακουνάκι». Ήταν το 11ο λεπτό, όταν οι «κυανόλευκοι» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πέτρου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στην «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Έλληνας φορ με πανέμορφο τρόπο έκανε το 1-0.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Απόλλων έφτασε κοντά και στο δεύτερο τέρμα του, όταν ο Γκέκας πήρε τη μπάλα στα πλάγια, γύρισε προς τον Γεωργιάδη, αυτός έκοψε προς τον άξονα, έπιασε το σουτ, αλλά ο Γιαγκιόζης έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Όμως, στο 17’ οι Κρητικοί βρήκαν την «απάντηση» στο τέρμα των γηπεδούχων. Ο Μπότε κινήθηκε από τα δεξιά, ο Γκούμας δεν μπόρεσε να διώξει σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Μηνά, που έκανε το κοντρόλ και το σουτ, νικώντας τον Νομικό «γράφοντας» το 1-1.

Η ομάδα του Λασιθίου θέλησε να εκμεταλλευτεί το «μομέντουμ», καθώς στο 25’ απείλησε και πάλι, όταν ο Μπαράτα εκτέλεσε απ’ ευθείας το σουτ, όμως, ο Νομικός έπεσε σωστά στα αριστερά και έδιωξε την απειλή σε κόρνερ.

Πάντως, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Απόλλων έφτασε κοντά στο γκολ, όταν στο 42’ ο Γκέκας έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ, ο Γιαγκιόζης απέκρουσε και στην συνέχεια ο Τζαμπέγια δεν μπόρεσε να κάνει το γυριστό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο
Το παιχνίδι συνέχισε να κινείται σε υψηλούς ρυθμούς. Οι δύο ομάδες αναζήτησαν το δεύτερο τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα για την πρόκριση. Μάλιστα, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα.

Ήταν το 61ο λεπτό, όταν ο Γκέκας κινήθηκε στην περιοχή του Αγίου Νικολάου, ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο «παθών» ανέλαβε την εκτέλεση, στόχευσε στο κέντρο της εστίας, νίκησε τον Γιαγκιόζη και διαμόρφωσε το 2-1 για τον Απόλλωνα.

Στην συνέχεια, ο Άγιος Νικόλαος προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε μ’ ένα πανέμορφο τέρμα του Σέχου. Ο υψηλόσωμος φορ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή της σερραϊκής ομάδας, έκανε το δυνατό γυριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «γάμα» της εστίας του Απόλλωνα, «γράφοντας» το 2-2 στο 76ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες αναζήτησαν το τρίτο τους τέρμα, αλλά στο 81’ ο Κουτζαβασίλης και στην συνέχεια ο Σέχου έχασαν από μία σημαντική ευκαιρία, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ.

Απόλλων Παραλιμνίου: Νομικός, Τσομαχασβίλι, Κουτζαβασίλης, Κωνσταντινίδης, Γκούμας, Γεωργιάδης, Γκέκας (73’ Κιουτσεκτσίδης), Ελέζι (80’ Καρατλίδης), Πέτρου, Παπαδόπουλος, Τζαμπέγια (89’ Γάκης).

Άγιος Νικόλαος: Γιαγκιόζης, Γωνιωτάκης (63’ Τσανάι), Ζέλιος, Φουκαράκης, Λάμπρου, Μπότε (86’ Νοκάι), Κίττος, Μπαράτα (71’ Σέχου), Μελισσόπουλος (86’ Τζιλάι), Μηνάς, Χύσι.

Πηγή: onsports.gr