Ποδόσφαιρο

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 2-1: Από αγγαρεία παρά λίγο… τραγωδία!

Η ΑΕΚ είδε ως αγγαρεία τον επαναληπτικό με τον Απόλλωνα κι οι μαχητικοί γηπεδούχοι πήραν τη νίκη γοήτρου (2-1), «ξεγυμνώνοντας» και πάλι τα αμυντικά προβλήματα των «κιτρινόμαυρων»

Μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, ο επαναληπτικός ήταν ουσιαστικά μια ευκαιρία για δοκιμές από τον Μανόλο Χιμένεθ, ωστόσο αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την εικόνα χαλάρωσης που είχε η ΑΕΚ κυρίως στο πρώτο μέρος.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν ένταση στο παιχνίδι τους κι αμυντικά θύμισαν παλιές… κακές εποχές. Τα ατομικά λάθη από το κέντρο και πίσω ήταν πολλά κι αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας, η οποία είναι μια καλή και σοβαρή ομάδα, να βρει δύο γκολ.

Τα λάθη «γέννησαν» κι… έσβησαν το όνειρο
ΑΕΚ και Απόλλωνας ξεκίνησαν με πολλές αλλαγές τον αγώνα. Ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να αρχίσει με δύο μπακ στη δεξιά πλευρά, δίνοντας φανέλα βασικού στον νεοφερμένο, Νταντσένκο, ο οποίος έπαιξε εξτρεμ, ενώ μπακ ήταν ο Ραντόνια. Επίσης, ο Τάνκοβιτς είχε έναν ρόλο αντι-Μάνταλου στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο Ισπανός τεχνικός, ο οποίος έδωσε ευκαιρία και στον Νασίμ Χνιντ. Ο Τυνήσιος, όμως, ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής στο 16ο λεπτό, καθώς έκανε μεγάλο λάθος, το οποίο οδήγησε στο 1-0 του Απόλλωνα. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ντάουντα, από τον οποίο ξεκίνησε κι η αντεπίθεση μετά την απώλεια της μπάλας από τον Χνιντ.

Δείτε ακόμη: Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 2-1: Γκολ και highlights (video)

Γενικότερα, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου μπήκε στο χορτάρι με διάθεση να παλέψει το ματς, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν αδικαιολόγητα χαλαροί. Το γκολ του Ντάουντα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, καθώς o Απόλλωνας άρχισε να πιστεύει… λίγο παραπάνω στη μεγάλη ανατροπή.

Αυτό το όνειρο, όμως, κράτησε μόλις για τέσσερα λεπτά, καθώς στο 20′, η ΑΕΚ βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Ολιβέιρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Γιαννακόπουλου. Ο Έλληνας τερματοφύλακας, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την «Ελαφρά Ταξιαρχία», έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, μετά τη σέντρα του Λόπες, εκείνη κατέληξε στον Πορτογάλο, ο οποίος έκανε το 1-1.

Γκολάρα ο Λαγός, βρήκε δίχτυα μετά από πέντε χρόνια!
Το τέρμα της «Ένωσης», ουσιαστικά, «σφράγισε» την πρόκριση, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να παλεύουν με ένταση. Την ίδια ώρα, ο Χιμένεθ είχε παράπονα από τους παίκτες του για την ένταση, αλλά και την αμυντική τους οργάνωση. Στο 27′, ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα με ένα πανέμορφο γκολ από τον Τάσο Λαγό, ο οποίος έπιασε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αθανασιάδη.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Λαγού μετά από πέντε χρόνια και σχεδόν εννιά μήνες, καθώς η τελευταία φορά που είχε σκοράρει ήταν στις 10 Μαΐου 2015, ως παίκτης του Παναθηναϊκού σε νίκη (3-1) επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Τάνκοβιτς δεν πίεσε σωστά τον παίκτη του Απόλλωνα και το πλήρωσε. Γενικότερα, ο Σουηδός δεν ήταν καλός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, γι’ αυτό κι ο Χιμένεθ τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο, περνώντας τον Σιμάνσκι. Επίσης, ο Γκαρσία πήρε τη θέση του Νταντσένκο.

Μαχητικός ο Απόλλωνας, αποχώρησε ο Σάκχοφ
Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πολύ καλός μετά την ανάπαυλα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ. Αντίθετα, σε… χαμηλούς ρυθμούς κινήθηκε η άμυνα της ΑΕΚ, κάτι που πήγε να πληρώσει στο 58′, όταν η μπάλα πέρασε απ’ όλους κι Μπρόυσιτς για λίγο δεν μπόρεσε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφταναν τα αμυντικά προβλήματα, ο Χιμένεθ είδε και τον Σάκχοφ να αποχωρεί με πρόβλημα στο 63ο λεπτό (μπήκε ο Γαλανόπουλος). Ο Ουκρανός αντιμετώπισε πρόβλημα στον μηρό κι υπάρχουν φόβοι για θλάση.

Παρά τον καλό ρυθμό, πάντως, στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν τελικές κι αυτό γιατί μολονότι ουσιαστικά δεν «παιζόταν» η πρόκριση, το ματς είχε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και κίτρινες κάρτες. Σε μια από τις λίγες, στο 83′, ο Λόπες έκανε δυνατό σουτ, με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαχαίρας γύρισε ωραία στον Σιμάνσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε ωραία απόκρουση. Γενικότερα, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, αλλά δεν μπόρεσε και να γλιτώσει την ήττα, έστω κι αν αυτή ήταν ανώδυνη.