Superleague

Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός 0-0: Βυθίζεται χωρίς γκολ η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός: Για ένα ακόμη παιχνίδι οι παίκτες του Φέστα δεν βρήκαν δίχτυα, με τους Αγρινιώτες να παίρνουν τον βαθμό.

Στο 0-0 έμειναν Απόλλων Σμύρνης και Παναιτωλικός στη Ριζούπολη, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να μένει χωρίς γκολ για ένατο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, δημιουργήθηκαν αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα ήταν καλύτερη και είχε δύο δοκάρια, με τους Σίγκνεβιτς και Μαρτίνες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι Αγρινιώτες είχαν τις στιγμές τους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πιέστηκαν και απείλησαν ελάχιστα.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στη Ριζούπολη από την αρχή, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να προσπαθεί να επιτεθεί και τον Παναιτωλικό να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Στο 12’ ο Ντίαζ έκανε ένα σουτ, με τη μπάλα να πηγαίνει προς τον Μαλή, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να τη βρει με προβολή και να τη στείλει στα δίχτυα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Απόλλων – Παναιτωλικός 0-0 |HIGHLIGHTS|

Στο 19’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άγγιξε το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σίγκνεβιτς μετά από σέντρα του Ντεντάκη, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά στο 41’ ο Ντίας απέναντι από τον Βέρχουλστ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 44’ ο Ντίας έκανε το πλασέ, αλλά ο Βιτλής με προβολή έσωσε την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός νέα ευκαιρία με τον Νταγκό, αλλά καθυστέρησε και δεν κατάφερε να πλασάρει. Οι Αγρινιώτες έδειχναν πιο κινητικοί και επιχειρούσαν κάποια σουτ.

Στο 63’ ο Απόλλων είχε και νέο δοκάρι, καθώς εκεί σταμάτησε το σουτ του Μαρτίνες, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ανέστη.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι πίεζαν όλο και περισσότερο για το γκολ. Στο 77’ ο Τσιλούλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ανέστη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντάουντα δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

Ο Παναιτωλικός στο 85’ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Καρέλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Βέρχουλστ.

Έως το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι και οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Βιτλής, Σλίβκα, Τσίμπσαχ (63’ Κάστρο), Τσιλούλης (83’ Γιαννώτας), Μαρτίνες, Παμλίδης (67’ Ντάουντα), Σίγνκεβιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμης, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (73’ Μπαρμπόσα), Μεντόσα (86’ Λούις), Νταγκό (64’ Βέργος), Καρέλης (86’ Βργκοτς).