Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 0-0: Νέο… βόλεμα στη Super League! (+video)

Στη Super League 1 θα βρίσκεται και τη νέα σεζόν ο Απόλλων Σμύρνης

Στη Super League 1 θα βρίσκεται και τη νέα σεζόν ο Απόλλων Σμύρνης, που μπορεί να μην έχει ακόμα νίκη στα playouts αλλά ακόμα κι έτσι κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή μετά το 0-0 με τον Βόλο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση με τους Βολιώτες αλλά απέτυχε να σκοράρει, με τον βαθμό της ισοπαλίας βέβαια να είναι αρκετός.

Στο μυαλό του κόουτς

Τόσο ο Μάκης Χάβος, όσο και ο Κώστας Μπράτσος, επέλεξαν το 4-2-3-1 στη Ριζούπολη.

Ο τεχνικός του Απόλλωνα είχε τον Βέρχουλστ στο τέρμα και τους Χουχούμη, Ντομίνγκες, Λισγάρα και Μπαξεβανίδη στην άμυνα, με τους Κολ και Φατιόν στον άξονα. Μπροστά τους οι Φερνάντεθ, Τσιλούλης και Μπεντινέλι, με μοναδικό προωθημένο τον Ιωαννίδη.

Ο δε προπονητής του Βόλου επέλεξε τον Γκαραβέλη στην εστία και τους Φεράρι, Ντεντάκη, Μήτογλου και Σάντσες στην αμυντική γραμμή, πίσω από Μπαριέντος και Ριένστρα. Μπροστά, βρέθηκαν οι Κρητικός, Νίνης και Μαρτίνες βρέθηκαν πίσω από τον Περέα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το κίνητρο και συνάμα την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αν και δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Γκαραβέλη.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης έκανε την ατομική προσπάθεια, κέρδισε εν συνεχεία τις κόντρες και βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, ωστόσο σούταρε ψηλά άουτ.
Στο 36’, ήταν η σειρά του Ντομίνγκες να απειλήσει, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να μπλοκάρει την κεφαλιά του αμυντικού της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Από μεριάς φιλοξενούμενων, αξιοσημείωτη ήταν μονάχα η κεφαλιά του Περέα, που πέρασε άουτ, στο 43’.

Ο ρυθμός ήταν ακόμη πιο πεσμένος στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Κολ πάντως να έχει ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ στο 49′. Η επόμενη απειλή ήρθε στο… 83′, με τον Φερνάντεθ να αστοχεί για λίγο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπεντινέλι είδε τον Γκαραβέλη να τον νικά με τα πόδια.

Στο 83ο λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης απείλησε την εστία του Βόλου με διαγώνιο σουτ του Φερνάντεθ, το οποίο κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Τα highlights του αγώνα

MVP: Δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσει κανείς πολυτιμότερο παίκτη σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις και κανένα γκολ. Ο Τόμας Μπεντινέλι πάντως ήταν από τους πλέον δραστήριους του αγωνιστικού χώρου και βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Η… σφυρίχτρα: Κανένα απολύτως πρόβλημα για τον Τάσο Παπαπέτρου, ο οποίος είχε μία από τις πιο ήσυχες βραδιές της καριέρας του.

Απόλλων Σμ. (Μ. Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ (85’ Λαγός), Φερνάντεθ (90+2′ Ρώσση), Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Τσιλούλης (85’ Τσαμπούρης).

Στον πάγκο: Κώτσαρης, Μπρούσιτς, Βάρκας, Μουνιέ, Καλίσιρ, Κιτοκό.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75’ Τέκιο), Φεράρι, Μήτογλου (75’ Λογαράς), Σάντσες, Μπαριέντος (59’ Μπουένο), Ριένστρα, Κρητικός (75’ Δουβίκας), Νίνης, Μαρτίνες (68’ Κιάκος), Περέα.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μπάλλας.

Διαιτητής: Παπαπέτρου
Βοηθοί: Απτόσογλου, Μωϋσιάδης
4ος: Βρέσκας