Άρχισαν τα μαγειρέματα στη Γ΄ – Δ’ Εθνική – Οι… νέοι πιθανοί αντίπαλοι της Μαύρης Θύελλας!

Ακόμα δεν καταλάγιασε η σκόνη από τα μπαράζ της Γ΄ Εθνικής- (Δ’ Εθνικής) και άρχισαν τα μαγειρέματα για την κατάρτιση των ομίλων της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα ενδείξεις η Μαύρη Θύελλα δεν θα χρειαστεί να περάσει το… «αυλάκι» για να αντιμετωπίσει ομάδες από την Αττική και τη Βοιωτία.

Ερωτηματικό εξακολουθεί να αποτελεί, οι ομάδες ποιας ΕΠΣ θα… ταξιδέψουν για άλλες πολιτείες, καθώς αναμένεται να καταρτιστούν όμιλοι των 14 ομάδων.

Λογικά, όπως και πέρυσι, αυτές της Αχαϊας και της Ηλείας, θα μεταφερθούν…. αλλού! νωρίς είναι όμως ακόμη…

Το sportstonoto παρουσιάζει τους πιθανούς αντίπαλους της Μαύρης Θύελλας (και του Διαβολιτσίου και όλων των ομάδων του νότου μας φυσικά), αναμένοντας τις εξελίξεις:

ΕΠΣ Αργολίδας

ΑΕ Ερμιονίδας: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής τερματίζοντας στην 5η θέση με 40 βαθμούς.

Παναργειακός: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Τερμάτισε στην 3η θέση με 57 βαθμούς, έχοντας την δεύτερη καλύτερη επίθεση στον όμιλο με 49 γκολ.

Ναύπλιο 2017: Η ομάδα του Ναυπλίου έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ερμή Κιβερίου για το πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας της Αργολίδας και τελικά τερμάτισε πρώτο με 79 βαθμούς (δύο περισσότερους από τον Ερμή). Καμία σχέση με τον ιστορικό Πανναυπλιακό, βέβαια.

ΕΠΣ Αρκαδίας

Παναρκαδικός: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής, τερματίζοντας ακριβώς πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού με 35 βαθμούς (δύο περισσότερους από τον υποβιβασθέντα Αμβρυσσέα Διστόμου).

ΑΕΚ Τρίπολης: Η ΑΕΚ Τρίπολης αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Α’ Κατηγορίας Αρκαδίας με 66 βαθμούς (22 Ν, 0 Ι, 2 Η), 5 περισσότερους από το Λεωνίδιο.

ΕΠΣ Αχαΐας

Διαγόρας Βραχνέικων: Συμμετείχε στον 6ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής και κάνοντας ένα μέτριο πρωτάθλημα, τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς.

Θύελλα Πατρών: Τερμάτισε στην πρώτη θέση του 1ου Ομίλου της Α’ Αχαΐας. Στα playoff κατέκτησε το πρωτάθλημα και την άνοδο με 36 βαθμούς (τρεις περισσότερους από τον δευτεραθλητή  Ατρόμητο Πατρών).

ΕΠΣ Ζακύνθου

ΑΟ Κατασταρίου: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής, τερματίζοντας στην 7η θέση με 38 βαθμούς.

ΑΟ Τσιλιβή: Ο ΑΟ Τσιλιβή επανέρχεται σε εθνικές κατηγορίες ως πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Ζακύνθου.

ΕΠΣ Ηλείας

ΠΑΟ Βάρδας: Συμμετείχε στον 6ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής, δεν ξεχώρισε και τερμάτισε 5ος με 37 βαθμούς.

Πανηλειακός: Μακριά από τον παλιό καλό του εαυτό, συμμετείχε στον 6ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Έκανε ένα κακό πρωτάθλημα, τερματίζοντας στην 7η θέση με 32 βαθμούς.

Ξενοφών Κρεστένων: Ο Ξενοφών τερμάτισε στη 2η θέση της κανονικής περιόδου της Α1 Ηλείας. Στα playoff, όμως, «προσπέρασε» τον Ενιππέα, κατακτώντας το πρωτάθλημα και την άνοδο!

ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης

ΑΟ Πρόννων: Οι Πρόννοι, στην κανονική περίοδο της Α΄ Κατηγορίας, τερμάτισαν στην 3η θέση με 26 βαθμούς, πίσω από Παλληξουριακό (44 β.) και ΑΟ Διλινάτων (41 β.). Στους αγώνες κατάταξης που ακολούθησαν, αν και ξεκίνησε με 3 βαθμούς λιγότερους από τον Παλληξουριακό, είχε εξαιρετική απόδοση, και με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες (σε έξι παιχνίδια) κατέκτησε το πρωτάθλημα και την άνοδο.

ΕΠΣ Λακωνίας

Αστέρας Βλαχιώτη: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής τερματίζοντας στην 8η θέση με 37 βαθμούς (4 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού).

ΑΕ Πελλάνας: Συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής τερματίζοντας στην 6η θέση με 40 βαθμούς.

Πανγυθεατικός: Έκανε περίπατο -αήττητος- στην Α’ Κατηγορία της Λακωνίας κατακτώντας το πρωτάθλημα με 50 βαθμούς (16 Ν, 2 Ι) πετυχαίνοντας 67 γκολ, ενώ δέχθηκε μόλις 6.

Θα είχε βέβαια και την ΑΕ Σπάρτη, η οποία όμως διαλύθηκε…

ΕΠΣ Μεσσηνίας

Καλαμάτα: Η Μαύρη Θύελλα συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Έφτασε μέχρι τα μπαράζ, τερματίζοντας 2η με 63 βαθμούς (20 Ν, 3 Ι, 3 Η) πετυχαίνοντας 45 γκολ, ενώ δέχθηκε 12. Στα μπαράζ αποκλείστηκε από τον Διαγόρα Ρόδου.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Έκανε περίπατο, στην Α’ Κατηγορία της Μεσσηνίας, τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 78 βαθμούς (24 Ν, 6 Ι) χωρίς να γνωρίσει ήττα! Πέτυχε 76 γκολ(!), ενώ δέχθηκε μόλις 11.