Αρης – ΑΕΚ 0-1: Με… σφραγίδα Λιβάι Γκαρσία!

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 και στην έδρα του Άρη με τον… τρόπο του Μανόλο Χιμένεθ, έπειτα από τη «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία και βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Ναι, αυτή η ΑΕΚ είναι διαφορετική! Για την ακρίβεια και πάνω απ’ όλα είναι ομάδα, όπως μας είχε συνηθίσει τις καλές εποχές του Μανόλο Χιμένεθ. Ο Ισπανός έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα, εμφάνισε μια στιβαρή αμυντική λειτουργία κι οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν για τρίτη συνεχόμενη φορά με τη νίκη από το «Κλ. Βικελίδης». Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε κι η μαγική εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος απέδειξε για ακόμα ένα ματς ότι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση ποδοσφαιριστή.

Με το μυαλό στην άμυνα
Ο Άρης προσπάθησε να μπει επιθετικά στο ξεκίνημα του αγώνα και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ από το… πουθενά στο 7ο λεπτό! Η προ-Χιμένεθ άμυνα έκανε την εμφάνιση της, με τον Λόπες να κάνει απρόσεκτη πάσα προς τον Αθανασιάδη, ο Μάνος κέρδισε την μπάλα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο, με τον Νεντελτσιάρου να διώχνει, έστω κι αν δεν το έκανε καλά.

Δείτε ακόμη: Άρης – ΑΕΚ 0-1: Γκολ και highlights (video)

Ο Ρουμάνος έγινε αναγκαστική αλλαγή (πρόβλημα στον αριστερό δικέφαλο) λίγο πριν τη συμπλήρωσε 20 λεπτών, με τον Λάτσι να παίρνει τη θέση του. Γενικότερα, σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα, κυριάρχησαν τα φάουλ και τα πολλά σφυρίγματα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμός. Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 21ο λεπτό όταν ο Γκαρσία έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά και σέντραρε στον Ανσαριφαρντ, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπουσέ μπλόκαρε την μπάλα.

Αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν καμία διάθεση να ρισκάρουν, «φόρτωσαν» το κέντρο με αποτέλεσμα να υπάρξει συνωστισμός και ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερωθούν. Ο Άρης, πάντως, ήταν αυτός που κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα και προκάλεσε μια μεγαλύτερη πίεση στην ΑΕΚ, η οποία, όμως, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μαντσίνι πέρασε στον Σάσα, ο οποίος από πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή σούταρε παράλληλα με το τέρμα.

Πιο επιθετική η ΑΕΚ
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο… ζωντανή και με διάθεση να ελέγξει την μπάλα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο επιθετικοί και μάλιστα απείλησαν μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο, με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 60ο λεπτό, ο Χιμένεθ θέλησε να βοηθήσει την επίθεση της ομάδας του και προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Μπήκαν οι Μάνταλος και Λιβάγια στη θέση των Κρίστιστιτς και Μαχαίρα. Άλλωστε, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στην επανάληψη με σαφή διάθεση να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα. Ο Μάντζιος από την πλευρά του έβαλε τον Ματέο Γκαρσία (στο 63 στη θέση του ) για να βελτιώσει την οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του.

«Μαγεία» Λιβάι, νεύρα και… γκάφα Μπέμπεκ!
Η ΑΕΚ τελικά δικαιώθηκε καθώς βρήκε γκολ, έστω κι αν αυτό προήλθε από στημένη φάση! Συγκεκριμένα, στο 65′ ο Λιβάι Γκαρσία έδειξε για ακόμα μια φορά την ικανότητα του σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού και με «μαγική» εκτέλεση φάουλ με το αριστερό έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά μετά την επίτευξη του τέρματος υπήρξαν νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, ενώ στη συνέχεια ο Μπέμπεκ τα έκανε μαντάρα!

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να κάνουν διπλή αλλαγή, βάζοντας στο χορτάρι τους Σάκχοφ και Ολιβέιρα, ωστόσο μπήκε μόνο ο πρώτος, με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στον αγώνα. Αυτό προκάλεσε τις αντιδράσεις των «κιτρινόμαυρων», που τελικά δεν μπόρεσαν να κάνουν την αλλαγή με ευθύνη του Κροάτη ρέφερι, καθώς δεν επιτρέπεται τέταρτη διακοπή για να γίνει αλλαγή.

Με όλα αυτά χάθηκε αρκετός χρόνος αλλά και ο ρυθμός που είχε αποκτήσει το ματς μέχρι το γκολ του Γκαρσία. Ως εκ τούτου τα 8 λεπτά καθυστερήσεων ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Το πιο σημαντικό, όμως, για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν η αμυντική συμπεριφορά της ΑΕΚ, η οποία δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να πατήσουν την περιοχή της κι έτσι να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Θεσσαλονίκη.