Άρης – Απόλλων Λεμεσού 0-0: Όλα ανοικτά…

Ο Άρης είχε φάσεις, δυο δοκάρια και πάθος στην επιστροφή  στην Ευρώπη, αλλά έμεινε στο 0-0 με την ΑΕ Λεμεσού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κι η πρόκριση στον Γ’ προκριματικό του Europa League θα κριθεί στην Κύπρο.

Μετά από 3073 ημέρες, ο Άρης επέστρεψε στα Κύπελλα Ευρώπης. Το «Κλεάνθης Βικελίδης» παρέμεινε απόρθητο σε αγώνα Europa League, με το 0-0 κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού να είναι η 13η στη διοργάνωση για τους «κίτρινους» στην έδρα τους. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε φάσεις και στιγμές για να βάλει ένα γκολ που θα τις έδινε έξτρα ώθηση, όμως, δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των Κύπριων και να πάρει έτσι προβάδισμα για την πρόκριση.

Για ένα εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Γκαζαριάν άλλαξε τα δεδομένα. Ο Αρμένιος προκάλεσε προβλήματα στον Άρη, είχε δυο «φαρμακερά» σουτ με το ένα από αυτά να καταλήγει στο δοκάρι, όμως, στο φινάλε και πάλι οι Θεσσαλονικείς άσκησαν αφόρητη πίεση για ένα γκολ. Αυτό δεν ήρθε χάρη στη μεγάλη εμφάνιση που έκανε ο Βοζίνια που κατέβασε… ρολά και έτσι όλα θα κριθούν στην Κύπρο.

Τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν στο πρώτο ημίχρονο ο Φετφατζίδης ή στο δεύτερο ο Ματίγια, δεν είχαν σημαδέψει τα δοκάρια της εστίας της ΑΕ Λεμεσού. Πλέον, ο Άρης καλείται να πάει στην Κύπρο την 1η Αυγούστου και να βρει ένα γκολ, που θα τον φέρει σε θέση ισχύος για την πρόκριση. Σε διαφορετική περίπτωση, η πιθανότητα να βρεθεί στον Γ’ προκριματικό γύρο του Europa League θα αρχίσει να… μειώνεται.