Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Σαν να μην πέρασε μια μέρα

Άρης – Αστέρας Τρίπολης: Ο κορονοϊός ανάγκασε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μην αγωνιστεί κόντρα στην ΑΕΛ αλλά επέστρεψε με νίκη (1-0) στην αγωνιστική δράση

Την πέμπτη του νίκη σε επτά αγώνες (δεν έπαιξε με την ΑΕΛ λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού) πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με το αγαπημένο του 1-0 του Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας και έφτασε τους 16 βαθμούς όντας πρωτοπόρος στην Super League.

«Δράστης» για τον Άρη ήταν ο Μπρούνο Γκάμα που χρειάστηκε τη βοήθεια του Πασαλίδη στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Ειδικότερα, ο Πορτογάλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να γράψει το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκαθαρίζοντας την ανωτερότητά τους. Ο Μάνος έχασε την ευκαιρία να κάνει ένα καλό τελείωμα στο 46΄, στην μεγάλη περιοχή, ενώ στο στο 51΄, από ένα λάθος διώξιμο της άμυνας του Αστέρα στο φάουλ του Ματίγια, ο Έλληνας φορ φάτσα με το τέρμα δεν έπιασε γεμάτο το σουτ! Γύρισμα του Γκάμα στη συνέχεια, σε κόρνερ ο Πασαλίδης την τελευταία στιγμή!
Στο 54΄, σέντρα του Τζέγκο, μπήκε στην φάση ο Μάνος, αλλά το σουτ με το αριστερό από την μεγάλη περιοχή ο Γκάμα, με την μπάλα να καταλήγει άουτ!

Στο επόμενο λεπτό, 55΄, ξανά ο Γκάμα από τα δεξιά έκανε την κίνηση, γύρισε με δύναμη στο πέναλτι και ο Πασαλίδης με προβολή έβαλε το αυτογκόλ, δίνοντας το προβάδισμα (1-0) στον Άρη.

Στο 70΄ο Ματέο πέρασε τους πάντες, ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή, τίποτα από τον Φωτιά. Κάποια σουτ του Αστέρα δεν απείλησαν τον Σιαμπάνη, ενώ στο 83΄, ο Μάνος νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο, μόνος του από τα αριστερά σε μία φάση που έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Αστέρα. Στο 89′ ο Μάνος βιάστηκε, σουτ από τα δεξιά, σε κόρνερ δύσκολα ο Παπαδόπουλος.

Στο 90′, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σιαμπάνης ήταν και πάλι εκεί, διώχνοντας εντυπωσιακά την μπάλα που είχε τροχιά στην εστία του!

Ο Άρης παρέμεινε αήττητος, πέτυχε την 5η νίκη του φέτος σε 6 ματς. Μόνος πρώτος στην κορυφή, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ΑΕΚ, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Τζέγκο, Ματίγια (85΄Λόπεθ), Μαντσίνι (60΄Σίλβα), Μάνος, Mατέο, Γκάμα (77΄Κάτσε)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Βαλιέντε, Ριέρα (72΄Ιγκλέσιας) (60΄Γκόμεζ), Λέο Τιλίκα (72΄Σίτο), Μπαράλες, Ρετζίς (60΄Ορόσκο)