Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: «Καθάρισαν» οι αλλαγές (+videos)

Άρης-Αστέρας Τρίπολης: Οι «κίτρινοι» πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 2-0 των Αρκάδων στο «Κλ. Βικελίδης» με… δράστες δύο αλλαγές του Άκη Μάντζιου.

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος έπειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Super League, ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας. Το «συγκρότημα» της Μακεδονίας επιβλήθηκε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης με τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο να έρχονται από τον πάγκο και να… κρίνουν τον αγώνα.

Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ από την άλλη, οι Αρκάδες πρέπει να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή, στο δεύτερο ματς, στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στις αρχές του Φεβρουαρίου, προκειμένου να πάρουν αυτοί το… εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Άνευρη… εκκίνηση
Το πρώτο ημίχρονο δύσκολα θα μνημονεύεται τα επόμενα χρόνια. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές αλλαγές στις ενδεκάδες τους και χρειάστηκαν μεγάλο χρόνο για να καταφέρουν να βρουν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Άρης ήταν αυτός ου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Αστέρα να προσπαθεί να διασφαλίσει την άμυνά του.

Έτσι, έπρεπε να… περιμένουμε μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου στο ματς για να δούμε λίγη… δράση. Αυτή ήρθε από τους «κίτρινους», οι οποίοι μ’ ένα… ξέσπασμα προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 23’ με τον Μάνο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Τσιφτσή, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μπρούνο Γκάμα, αλλά ο τερματοφύλακας των Αρκάδων μπόρεσε να διώξει με το κεφάλι (!) και να αλλάξει την πορεία της μπάλας.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το λάθος του Άλι Μπάμπα, αλλά ο Τσιφτσής κινήθηκε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα προ του Σίλβα που προσπάθησε να μπει στην φάση, ενώ με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ο πορτιέρο του Αστέρα ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε το σουτ του Μπρούνο Γκάμα.

Προειδοποίηση και «χρυσές» αλλαγές
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Άρης ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία, με τον Αστέρα να προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως στις κόντρες, όπως στο 49’ όταν το σουτ του Βαλιέντε έξω από την περιοχή δεν προκάλεσε μεγάλο κίνδυνο για τον Σιαμπάνη.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του Τσιφτσή και ουσιαστικά… προειδοποίησαν. Οι Γκανέα και Μάνος άλλαξαν την μπάλα, ο δεύτερος βρέθηκε στην περιοχή, έχασε τη μπάλα, ο Σάσα πήρε, ελίχθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο του Αστέρα.

Στην συνέχεια, ο Άκης Μάντζιος θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και φαίνεται πως οι κινήσεις του αποδείχθηκαν… χρυσές. Συγκεκριμένα, στο 54’ ο Μπερτόγλιο μπήκε αντί του Ματέο Γκαρσία, ενώ στο 66’ ο Μαντσίνι πέρασε στη θέση του Μάνου. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, οι αλλαγές απέδωσαν… καρπούς.

Ήταν το 69ο λεπτό, όταν ο Σάκιτς έκανε ωραία σέντρα, ο Μαντσίνι πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Έξι λεπτά αργότερα, η δεύτερη αλλαγή του Έλληνα κόουτς «κλείδωσε» τη νίκη για τους Θεσσαλονικείς. Συγκεκριμένα, στο 75’ ο Μαντσίνι είδε την κίνηση του Μπερτόγλιο, αυτός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο Άρης κρατούσε αυτό που ήθελε, την «καθαρή» νίκη, με τον Αστέρα να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Σιαμπάνη, με στόχο να μειώσει και να… μπει και πάλι στην διεκδίκηση του ματς, αλλά δεν τα κατάφερε.