Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0: Οι αλλαγές τον «λύτρωσαν»

Άρης-Αστέρας Τρίπολης: Με κορυφαίους τους Μάνο και Σάντε Σίλβα, που μπήκαν ως αλλαγή, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με γκολ του Πορτογάλου στο 69′ και του Έλληνα φορ στο 91′.

Πολύ πιο δύσκολη, απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-0, νίκη πήρε ο Άρης επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης»!

Οι «κίτρινοι» δυσκολεύθηκαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Αρκάδες που ήταν πιο απειλητικοί και έφτασαν πιο κοντά στο γκολ. Ωστόσο, η είσοδος των Σάντε Σίλβα και Δημήτρη Μάνου στο δεύτερο μέρος, άλλαξε τα δεδομένα και με αυτούς πρωταγωνιστές και σκόρερ, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε μια πολύτιμη νίκη στη… μάχη της Ευρώπης.

Δείτε ακόμη: Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Γκολ και highlights (video)

Καλύτερος ο Αστέρας

Οι Αρκάδες ήταν εμφανώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 9’ κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Χοσέ Λουίς Βαλιέντε έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Χουλιάν Κουέστα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Ο Αστέρας σπατάλησε τρεις ακόμη καλές ευκαιρίες σε διάστημα δέκα λεπτών – με τους Χερόνιμο Μπαράλες (19’), Λουίς Φερνάντεθ (23’ – σούταρε άουτ με τον Κουέστα εξουδετερωμένο) και Σίτο (28’) – ενώ το μόνο που έχει να αντιπαρατάξει ο Άρης στο διάστημα αυτό ήταν ένα χτύπημα φάουλ του Μπρούνο Γκάμα (36’) που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νίκου Παπαδόπουλου.

Λύτρωση με Σίλβα και Μάνο

Άλλη η εικόνα του δεύτερου 45λεπτού. Από τη μία ο Σίτο δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά έπειτα από το γύρισμα του Χουάν Μουνάφο στο 48’. Από την άλλη, ο Κώστας Μήτρογλου αρχικά δεν ήταν αποτελεσματικός με το κεφάλι στο 50’ κι ένα λεπτό αργότερα δεν αντέδρασε γοργά μετά το σουτ του Γκάμα και την ασταθή επέμβαση του Παπαδόπουλου. Εν τέλει, έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Λούκας Σάσα, ο Σίλβα διέσχισε το μισό γήπεδο και πέρασε και τον Παπαδόπουλο για το 1-0 στο 69’!

Έξι λεπτά μετά, από φάση διαρκείας, ο Πέπε Καστάνο έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, καθώς με το κεφάλι αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση. Στο 85’, ο Δημήτρης Μάνος θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά απέτυχε εις διπλούν. Το έκανε, όμως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση, έπειτα από πάσα του Σίλβα.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (90’+4’ Σάκιτς), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (83’ Μπρούνο), Γκάμα (90’+4’ Μπαγκαλιάνης), Μαντσίνι (59’ Σίλβα), Μήτρογλου (58’ Μάνος).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνο, Αλβάρεζ, Μουνάφο (73’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73’ Κρέσπι), Μπαράλες, Φερνάντεθ (59’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (59’ Ριέρα).