Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Ζορίστηκε αλλά έκανε τη δουλειά του!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Άρης επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ, ο οποίος έχει πλέον 10 βαθμούς στα τέσσερα ματς στον πάγκο των «κιτρίνων».

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη. Μόλις στο 5′ κι έπειτα από κόρνερ του Χαβιέ Ματίγια, ο Λούκας Σάσα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Νίκο Παπαδόπουλο να σταματάει δύο φορές τον Νικολά Ντιγκινί, στο 13′ και το 26′. Η τρίτη φορά ήταν και η «φαρμακερή» για τον Γάλλο φορ: ο Λίντσεϊ Ρόουζ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και τροφοδότησε τον Ντιγκινί για το 2-0 στο 34′! Οι Αρκάδες αντέδρασαν και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 στο 42′ με κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας, με ορμή μετά τη μείωση του σκορ, πίεσε τους γηπεδούχους. Έχασε, μάλιστα, δύο σημαντικές ευκαιρίες, αρχικά με τον Χερόνιμο Μπαράλες κι εν συνεχεία με τον Χρήστο Τασουλή – εξαιρετική η επέμβαση του Φαμπιάν Έμαν στη δεύτερη περίπτωση. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Αυστριακός τερματοφύλακας του Άρη έκανε λανθασμένη εκτίμηση της φάσης, έπιασε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, με αποτέλεσμα να αποβληθεί! Ο νεαρός Απόστολος Τσιλιγγίρης πέρασε στη θέση του, σώζοντας μάλιστα την εστία του σε φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, κρατώντας τη νίκη για τον Άρη και τα παράπονα για τους φιλοξενούμενους.

ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Ντιγκινί (92′ Τσιλιγγίρης), Γκάμα (71′ Μπα), Ιντέγε, Φετφατζίδης (79′ Τόνσο).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι (29′ Μπόρχα), Τασούλης, Σουάρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (58′ Σίτο), Καπίγια, Μ. Φερνάντεζ (65′ Αντριάν Ριέρα), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.