Superleague

Άρης-Λεβαδειακός 3-0: Με “ζωγράφο” κι “εκτελεστή” Μαντσίνι!

Με το δεξί μπήκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Αρης, κερδίζοντας με 3-0 τον Λεβαδειακό. Η ομάδα του Μπούργος έπαιξε καλό ποδόσφαιρο σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα, έχοντας ως κορυφαίο τον Μαντσίνι που πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ και οδήγησε τους «κίτρινους» στην πρώτη νίκη εντός συνόρων.

Ο Άρης άφησε πίσω του για τα καλά τον αποκλεισμό από τη Μακάμπι και στοχεύει για το καλύτερο δυνατό στις εγχώριες διοργανώσεις. Ο Λεβαδειακός δεν κλείστηκε στο καβούκι του, προσπάθησε να παίξει στα ίσια τους «κίτρινους» και έδειξε καλά στοιχεία για πρεμιέρα.

Εκπληκτικός Μαντσίνι έδωσε προβάδισμα στον Άρη
Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης ήταν πολύ καλός και αποτελεσματικός και βρέθηκε να κερδίζει με δύο γκολ διαφορά, με τον Μαντσίνι να ζωγραφίζει και στα δύο, μην μπορώντας να επιλέξουμε ποιο είναι το καλύτερο.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Άρης-Λεβαδειακός 3-0: Τα γκολ (videos)

Μόλις στο 2’ απείλησε για πρώτη φορά ο Αρης, όταν ο Καμάτσο επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Μάρκοβιτς. Εξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λεβαδειακού. Το σουτ του Συμελίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα.

Στο 12ο λεπτό οι «κίτρινοι» άνοιξαν στο σκορ με τον Ντάνιελ Μαντσίνι. Η φάση ξεκίνησε από τρομερή κάθετη πάσα του Γκρέι, ο Αργεντίνος έκανε υπέροχο σκαφτό πλασέ με το αριστερό πόδι και κρέμασε τον Μάρκοβιτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απαντήσει, όμως το ξαφνικό σουτ του Μουτίνιο στην κλειστή γωνία, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κουέστα. Στο 17’ νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Δούμτσιος βγήκε στην αντεπίθεση, σούταρε όμως ο Κουέστα του απέκρουσε.

Στο 23’ η ομάδα του Μπούργος απείλησε ξανά. Ο Γκρέι έκανε ωραία πάσα στον Καμάτσο, εκείνος έκανε το πλασέ όμως κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Kωνσταντινίδης έκανε το γυριστό μετά από κόρνερ του Μεχία, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα. Στο 38 ο Δούμτσιος έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ όμως μπλόκαρε ο Κουέστα.

Τελικά το σκορ άλλαξε στις καθυστερήσεις (46’), με τον Αρη να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Ο Μαντσίνι έκανε τρομερή προσποίηση ανάμεσα σε Μεχία και Βήχο, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάρκοβιτς.

Ανέβασε απόδοση ο Άρης, σεφτέ και στο πρωτάθλημα ο Γκρέι
Στο δεύτερο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και ανέβασαν την απόδοσή τους, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ. Στο 48’ ήταν η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για τους Βοιωτούς. Ο Μουτίνιο μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, πάνω στον Μπράμπετς. Τέσσερα λεπτά αργότερα απάντησε ο Αρης. Ο Φαμπιάνο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκρέι έπιασε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 55’ ο Αρης έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ. Η φάση ξεκίνησε από τεράστιο λάθος του Μάρκοβιτς, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, «πούλησε» την κατοχή στους παίκτες του Άρη, η μπάλα κατέληξε έξω από την περιοχή με τον Μαντσίνι να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια! Στο 59ο λεπτό η ομάδα του Μπούργος έχασε τεράστια ευκαιρία. Απίστευτη πάσα του Μανού στον Μαντσίνι, εκείνος υπέροχη σέντρα στον Γκρέι όμως το πλασέ με τη μία δεν μπορεί να νικήσει τον Μάρκοβιτς που διώχνει με υπερένταση.

Στο 62’ κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Γκρέι βγήκε απέναντι από τον Μάρκοβιτς, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Λεβαδειακού. Πέντε λεπτά αργότερα ωραία εκτέλεση από τον Βήχο, πέρασε το τείχος, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 68’ ο Αρης πέτυχε και το τρίτο του γκολ. Καταπληκτική μακρινή μπαλιά του Πάλμα, ο Γκρέι με την μία έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός είχε κι άλλη ευκαιρία. Ο Λούα Λούα έκανε την ντρίμπλα και το σουτ με το αριστερό, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Κουέστα. Επειτα από δύο λεπτά, ήταν σειρά του Αρη να απειλήσει. Σέντρα του Πίρσμαν, ο Μαντσίνι έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν με τον νεοαποκτηθέντα Ζερβίνιο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή. Ο Ιβοριανός έκανε το αριστερό πλασέ όμως τον σταμάτησε με διπλή προσπάθεια ο Μάρκοβιτς.

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Πίρσμαν (82’ Μαζικού), Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταμπό (46’ Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (46’ Μάνου Γκαρθία), Πάλμα (74’ Ζερβίνιο), Γκρέι (82’ Χατζηιωάννου)

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο (62’ Νίκας), Βήχος, Βρακάς (76’ Βουτσάς), Δούμτσιος, Συμελίδης (76’ Ρεγκίς), Κωνσταντινίδης, Μπελμόντ (58’ Λούα Λούα), Τζημόπουλος