Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Πρόβα τζενεράλε με “Χ”

Ο Άρης ήταν ανώτερος αλλά ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Αβράαμ Παπαδόπουλο πήρε το 1-1 στην πρόβα τζενεράλε πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Περίπου μια βδομάδα πριν την έναρξη της Super League Άρης και Ολυμπιακός είχαν την ευκαιρία να βγάλουν κάποια συμπεράσματα, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1 και τους Άκη Μάντζιο και Πέδρο Μαρτίνς να έχουν σημειώσει τι πρέπει να αλλάξει.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι και πήραν προβάδισμα με τον Ματέο Γκαρσία αλλά ο Αβράαμ Παπαδόπουλος με κεφαλιά «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του και έδωσε την ισοπαλία στους «ερυθρόλευκους». Να θυμίσουμε ότι οι δυο ομάδες δεν είχαν στη διάθεση τους διεθνείς παίκτες που αγωνίζονται με τις χώρες τους.

Δείτε ακόμη: Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Γκολ και highlights (video)

Στον Ολυμπιακό παράλληλα έχουν να σκεφτούν τον τραυματισμό του Ξενιτίδη. Ο νεαρός ένιωσε ενοχλήσεις λόγω ενός τραβήγματος και αποχώρησε με τον Παύλο Μαυρούδη να περνάει στη θέση του. Μάλιστα ο Μαυρουδής αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίπεδο ανδρών.

Οι σχηματισμοί:
Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα τους Κρίστινσον, Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μπα, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδη, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Λόπες, Τικίνιο και Ελ Αραμπί.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος για τον Άρη επέλεξε τους Ντένις, Σάκιτς, Λούμορ, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Σάσα, Εντιαγέ, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο, Γκαρσία, Μάνος.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα πιέζοντας ψηλά τον Ολυμπιακό και μάλιστα στο 8ο λεπτό θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκόρ, όταν ο Ματέο Γκαρσία έκανε την πάσα, ο Μάνος καθυστέρησε να πλασάρει και ο Λαλά τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 21ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός όταν ο Λαλά έκανε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Άρης τελικά βρήκε τη λύση πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Ματέο Γκαρσία.

Μετά από κλέψιμο στο κέντρο ο Μαντσίνι έκανε ωραία σέντρα και ο Γκαρσία σε κενό τέρμα σκοράρει για το 1-0. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 52ο λεπτό του αγώνα ο Μπερτόλιο έκανε πολύ ωραία προσπάθεια και σούταρε όμως ο Κρίστινσον έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Άρης θα μπορούσε να κάνει το 2-0 όταν στο 64ο λεπτό ο Ιτούρμπε έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, έσπασε την μπάλα στον Μαντσίνι στο ύψος του πέναλτι, ο οποίος σούταρε αλλά είδε τον Κρίστινσον να αποκρούει.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ με τον Ντένις ωστόσο να ελέγχει πλήρως τη φάση. Ο Ολυμπιακός τελικά βρήκε αυτό που ήθελε και μετά από σέντρα του Εμβιλά ο Αβράαμ Παπαδόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι στην πρόβα τζενεράλε λίγες ημέρες πριν την έναρξη της Super League Άρης και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 και σίγουρα θα έχουν δουλειά τις επόμενες ημέρες για να είναι έτοιμοι στο ξεκίνημα.

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Λούμορ (90′ Γκάνεα), Σάσα, Ντιαγέ, Μαντσίνι (82′ Ματίγια), Μπερτόγλιο (82′ Χαΐροβιτς), Ματέο Γκαρσία (62′ Ιτούρμπε), Μάνος (90′ Μαρμαρίδης).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Λαλά (82′ Αποστολόπουλος), Παπασταθόπουλος (71′ Παπαδόπουλος), O. Μπα (90′ Κινκουέ), Καρμπόβνικ, Εμβιλά, Ξενιτίδης (60′ Μαυρουδής), Λόπες (71′ Α. Μπα), Βαλμπουενά, Τικίνιο, Ελ Αραμπί.