Άρης – Παναιτωλικός 1-0: Πήρε τη νίκη με Γκρέι, έχασε τον Πάλμα

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού με γκολ του Γκρέι, έπιασε στην 5η θέση τον Βόλο, αλλά έχασε με τραυματισμό τον Λουίς Πάλμα

Ο Άρης είχε την υπεροχή και τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, το έκανε μια φορά και νίκησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Παναιτωλικό (1-0).

Το γκολ που καθόρισε το ματς της 15ης αγωνιστικής πέτυχε στο 52’ ο Γκρέι. Ο ίδιος σκόραρε στο 21’ και στο 31’, αλλά τα τέρματα δε μέτρησαν σε αμφότερες τις περιπτώσεις για οφσάιντ.

Με αυτή τη νίκη Άρης επέστρεψε σε θετικό αποτέλεσμα μετά την ισοπαλία που είχε την περασμένη εβδομάδα με αντίπαλο τον Λεβαδειακό. Για τον Παναιτωλικό ήταν η δεύτερη συνεχή ήττα, μετά από την εντός έδρας που υπέστη από τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ωστόσο σημαδεύτηκε και από τον σοβαρό τραυματισμό του Πάλμα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης έδειξε τη διάθεσή του να έχει την μπάλα στα πόδια του, να την κυκλοφορήσει και να βρει -κυρίως από τα άκρα- διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και να απειλήσει. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του έμενε πίσω από την μπάλα και έψαχνε το λάθος που θα του έδινε την ευκαιρία να αντεπιτεθεί.

Κάπως έτσι στο 8’ ο Καρέλης πήγε να εκμεταλλευτεί το μπέρδεμα ανάμεσα σε Φαμπιάνο και Κουέστα, αλλά αστόχησε. Ο Μαντσίνι στο 9’ απάντησε με ένα σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ούτε αυτός ανησύχησε την εστία του Ανέστη. Η πρώτη πραγματικά σπουδαία ευκαιρία ήρθε για τον Άρη στο 12ο λεπτό, με τον Μανού Γκαρθία να βλέπει την κίνηση του Οντεμπάγιο από δεξιά, να τον βρίσκει με σπουδαία κάθετη, αλλά από το γύρισμα του μπακ των «κίτρινων» ο Ματέο Γκαρσία ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι, δεν βρήκε την μπάλα καλά και την έστειλε να χτυπήσει πρώτα με δύναμη στο χορτάρι και πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ο Άρης πίεζε, ο Παναιτωλικός είχε γυρίσει υπερβολικά πίσω από πολύ νωρίς, αλλά λίγο μετά τις φωνές του Γιάννη Αναστασίου στους παίκτες του να ανέβουν στο γήπεδο και να κρατήσουν μπάλα, μια «μαγική» κάθετη του Μαντσίνι με εξωτερικό φάλτσο στο 21’, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γκρέι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα. Η φάση ήταν οριακή, έμοιαζε να είναι στην ίδια ευθεία, αλλά μετά από αρκετή ώρα ο VAR αποφάνθηκε πως ο φορ του Άρη ήταν μπροστά για χιλιοστά και το γκολ ακυρώθηκε.

Η φάση αυτή δεν άλλαξε την εικόνα των δύο ομάδων και 10 λεπτά αργότερα ο Γκρέι έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα με πανομοιότυπο τρόπο από νέα ασίστ του Μαντσίνι. Αυτή τη φορά όμως ο βοηθός έδωσε εξαρχής οφσάιντ, κάτι που επιβεβαίωσε γρήγορα και το VAR. Σταδιακά ο Παναιτωλικός έκανε πράξη τις εντολές του Αναστασίου, κράτησε λίγο περισσότερο (όχι θεαματικά περισσότερο) την μπάλα, με τον Άρη να βρίσκει μια ακόμα καλή ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Πάλμα απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρίτη και φαρμακερή για Γκρέι
Η 15λεπτη ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα του ματς. Και μάλιστα, πολύ νωρίς ο Γκρέι κατάφερε αυτό που του είχε στερήσει δύο φορές στο πρώτο μέρος το οφσάιντ. Η τρίτη ασίστ του Μαντσίνι ήταν και η… φαρμακερή, με τον φορ των «κίτρινων» να σκοράρει από κανονική θέση στο 52’ με κεφαλιά για το 1-0.

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κράτησε περισσότερο την μπάλα, αλλά ο Άρης άρχισε να βρίσκει χώρους πλέον και στο 68 σε μια αντεπίθεση ο Πάλμα έφυγε από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Γκρέι πλάσαρε από δύσκολη θέση, αλλά ο Μάρτενσον έκοψε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 78’ ο Μανού Γκαρθία και στο 82’ ο Γκρέι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» τη νίκη για τους γηπεδούχους, με τον Πέδρο να έχει τη δική του καλή στιγμή απέναντι από τον Κουέστα στο 81’, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί του δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ανούσια κατοχή, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Κουέστα, με τον τραυματισμό του Πάλμα στο 89′ (αποχώρησε με φορείο βουρκωμένος, δείχνοντας να έχει πρόβλημα στον αστράγαλο) να σημαδεύει το παιχνίδι στο τέλος.

Διαιτητές: Σπυρίδων Ζαμπαλάς, Αθανάσιος Κόλλιας, Βασίλειος Νικολακάκης

4ος Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Μανού Γκαρθία (80’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (72’ Νταμπό), Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (89’ Εμπακατά), Γκρέι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας (65’ Σενγκέλια), Νταγκό (76’ Ξενιτίδης), Κολοβός (75’ Πέδρο), Καρέλης.