Superleague

Άρης-Πανιώνιος 2-0: Επέστρεψε και σκέφτεται… Ατρόμητο

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατά διαστήματα και με πρωταγωνιστές τους Μπρούνο Γκάμα, Γιάννη Φετφατζίδη και Λίντσεϊ Ρόουζ, ο Άρης επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Οι “κίτρινοι” επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Αγρίνιο, εδραιώθηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήραν ψυχολογία ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με τον Ατρόμητο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Αντίθετα, οι “κυανέρυθροι” παρέμειναν στην τελευταία θέση ενώ έχασαν και τον Ουμάρ Καμαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Μίχαελ Ένινγκ επανέφερε μετά από περίπου 1,5 μήνα τον Ντάνιελ Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας, τοποθετώντας τον Ρόουζ στο αριστερό ενώ δε δίστασε να ρίξει εξαρχής στη μάχη τον Γκάμα που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό τις προηγούμενες ημέρες. Από την άλλη, ο Νικόδημος Παπαβασιλείου υποχρεώθηκε σε αλλαγή πλάνων λίγο πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, καθώς ο Μάτιτς Κότνικ ανέβασε υψηλό πυρετό, με τον Ζερεμί Μαλέρμπ να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια του Πανιωνίου.

Με τον Φετφατζίδη να έχει κέφια, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς. Ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ έκανε εκπληκτικό σόλο στο 13′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μαλέρμπ ήταν στη θέση του για να μπλοκάρει το σουτ του πρώην άσου του Ολυμπιακού. Το ίδιο συνέβη και στο 19′ στο σουτ του Γκάμα, ωστόσο στο 31′ ο κεραυνός με το δεξί του Πορτογάλου εξτρέμ κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μαλέρμπ για το 1-0! Τρομερό γκολ, όγδοο τέρμα του Μπρούνο Γκάμα στη φετινή Super League! Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 34′ ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης βγήκε απέναντι από τον Χουλιάν Κουέστα, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από έξυπνη κάθετη πάσα του Ρόουζ ο Φετφατζίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μαλέρμπ, τον προσπέρασε και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς!

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Ο Νικολά Ντιγκινί ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Μαλέρμπ στο 49′, με τον Γκάμα να αστοχεί στην εξέλιξη της φάσης ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρόουζ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του Γάλλου αμυντικού ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης με τη βοήθεια του VAR. Ένα αναιμικό σουτ του Μπατσανά Αραμπούλι στο 68′ από καλή θέση δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κουέστα. Με το που πέρασε στο παιχνίδι ο Φιορίν Ντουρμισάι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μαλέρμπ, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και στο 78′ στο σουτ του Γκάμα. Στο 80′, η αποβολή του Καμαρά – που είχε περάσει ως αλλαγή – έκοψε κάθε σκέψη των “κυανέρυθρων” για αντεπίθεση ενώ τρία λεπτά αργότερα ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ των “κίτρινων” ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν για το τρίτο γκολ, ωστόσο πότε η αστοχία τους, πότε ο Μαλέρμπ, πότε το δοκάρι – σε προσπάθεια του Νίκο Μαρτίνες- κράτησαν το δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 2-0!

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Σόουζα, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί (74′ Ντουρμισάι), Γκάμα (84′ Μαρτίνες), Λάρσον (74′ Μαντσίνι), Φετφατζίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ντομίνγκες, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (54′ Καμαρά), Οικονομίδης, Κόρμπος, Αραμπούλι, Κιάκος (59′ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης, Ρέντζας, Ευαγγέλου (75′ Δούμτσιος).