Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Φώναξε “παρών” στη μάχη του τίτλου με τεράστια ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το εκπληκτικό γκολ του Πάλμα στο 12′ όμως με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος επιβλήθηκε 2-1 του Άρη στο “Βικελίδης” με τους Σβαμπ (πεν.) και Ζίβκοβιτς και έμεινε ζωντανός στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι των playoffs έγινε στην Θεσσαλονίκη σε κιτρινόμαυρο φόντο και βάφτηκε ασπρόμαυρο. Και αυτό γιατί ο  ΠΑΟΚ  βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά από το γκολ που δέχτηκε από τον Πάλμα στο 12ο λεπτό όμως παρά το γεγονός πως δεν ήταν καλός σε όλο το πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στο δεύτερο και μέσα από δύο καλές φάσεις που έφτιαξε στα αντίπαλα καρέ, έφτασε στην ανατροπή απέναντι στον Άρη  στο καυτό “Βικελίδης”.

Ο Στέφαν Σβαμπ, μία από τις αλλαγές του Λουτσέσκου στην έναρξη του δευτέρου μέρους, κέρδισε πέναλτι από τον Μπράμπετς και το μετέτρεψε σε γκολ γράφοντας το 1-1 στο 68′ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αντρίγια Ζίβκοβιτς να βρει δίχτυα και να υπογράψει μία μεγάλη ανατροπή (1-2) που κράτησε τον Δικέφαλο μέσα στο κόλπο του τίτλου.

Το φινάλε του ντέρμπι ήταν επεισοδιακό, με τον ΠΑΟΚ να είναι όμως αποφασισμένος και αποφασιστικός για να κρατήσει τη νίκη και να το πετυχαίνει, για να διευρύνει μάλιστα σε 22 ματς το αήττητο σερί του σε όλες τις διοργανώσεις (16 νίκες – 6 ισοπαλίες) και να πανηγυρίζει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του επί του Άρη μετά τον Απρίλιο του 2021.

Ο Άρης μπήκε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό στο ντέρμπι έχοντας και τη δυναμική συμπαράσταση των φίλων του στις εξέδρες του “Βικελίδης” και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στο πρώτο τέταρτο, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι είχαν ποσοστό κατοχής στο 67%.

Η υπεροχή αυτή μετουσιώθηκε και σε γκολ, με τον Πάλμα να στέλνει προειδοποιητική βολή στο 5′ με σουτ εκτός περιοχής που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και να γράφει το 1-0 στο 12′, με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ που έστειλε τη μπάλα συστημένη στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι (πρώτο γκολ για τον 23χρονο φορ από την Ονδούρα μετά από τον περασμένο Δεκέμβριο).

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 18′ για να έχει την πρώτη καλή στιγμή του στο ματς, με το σουτ του Ολιβέιρα εντός περιοχής να φεύγει άουτ, με τους ασπρόμαυρους να έχουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους από το 15′ μέχρι το 30′ αλλά να δυσκολεύονται να βρουν καθαρές ευκαιρίες απέναντι σε έναν πολύ παθιασμένο Άρη.

Στο 34′ άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Σιαμπάνης έκανε σούπερ επέμβαση σε γυριστή κεφαλιά του Κάργα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ, με τη συνέχεια να βρίσκει τον Άρη να ξαναπαίρνει τα ηνία, να βάζει τους φιλοξενούμενους μέσα στα καρέ τους και να έχει δύο πολύ μεγάλες φάσεις για να βάλει βάσεις νίκης στο πρώτο μέρος.

Στο 38ο λεπτό ο Ιτούρμπε έπιασε φοβερή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, για να ακολουθήσει απόκρουση του Κοτάρσκι στην κεφαλιά του Νταρίντα, ενώ στο 39′ ο Φαμπιάνο νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και έπιαψε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, για να σταματήσει η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Η τελευταία φάση άξιας αναφοράς στο πρώτο μέρος ήταν η άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα από καλή θέση στο 44′, με το φινάλε να βρίσκει τις δύο ομάδες να έχουν ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών (6 η κάθε μία, 2 εντός εστίας η κάθε μία) αλλά τον Άρη να έχει καλύτερες φάσεις και να έχει κυριαρχήσει από τα αριστερά με το εντυπωσιακό δίδυμο Ιτούρμπε – Μαζικού έναντι των αρνητικών Νάρεϊ – Κεντζιόρα.

Η παραπάνω συνθήκη δεν άρεσε καθόλου στον Ραζβάν Λουτσέσκου και το έδειξε ξεκάθαρα με την έναρξη του δευτέρου μέρους αφού έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με τον Τάισον να αντικαθιστά τον Νάρεϊ, τον Σβαμπ να παίρνει τη θέση του Ντάντας και τον Σάστρε να τοποθετείται στο δεξί άκρο της άμυνας έναντι του Κεντζιόρα.

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει καλύτερη εικόνα συγκριτικά με το πρώτο μέρος όμως απέτυχε να βρει καθαρή φάση για την ισοφάριση, με τον Λουτσέσκου να προχωράει και σε τέταρτη αλλαγή στο 62′, με τον Μπράντον να αναλαμβάνει να καλύψει τη θέση του Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Σβαμπ, μία από τις τέσσερις αλλαγές του Λουτσέσκου, έμελε να είναι ο παίκτης που θα άλλαζε την πορεία του ματς. Και αυτό γιατί κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμά του από τον Μπράμπετς (δόθηκε μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR) και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, για να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα στο 68′ και να φέρει το ματς σε ισορροπία.

Το 1-1 έφερε αναστάτωση στον Άρη και ψυχολογική ανάταση στον ΠΑΟΚ και αυτό έφερε και την ανατροπή στο 73ο λεπτό, με τον Σοάρες να βγαίνει από τα αριστερά και να κάνει το γύρισμα, με τον Σιαμπάνη να αδυνατεί να συγκατήσει τη μπάλα και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να γράφει το 1-2 με σουτ μπροστά στην ανυπεράσπιστη εστία (αρχικά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ο Σοάρες, όμως το VAR έδειξε πως καλυπτόταν).

Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη μεγάλη ανατροπή στην έδρα του συμπολίτη του αξιοποιώντας απόλυτα τις δύο μοναδικές καλές στιγμές που είχε στο δεύτερο μέρος μέχρι το 80′, με τον Άρη από την πλευρά του να εμφανίζεται υποτονικός επιθετικά σε αυτό το διάστημα και να το “πληρώνει” πολύ ακριβά.

Όσο το ματς πλησίαζε στο φινάλε, η ένταση αυξανόταν και η έκρηξη ήρθε στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων, με τους ανθρώπους του πάγκου του ΠΑΟΚ να δέχονται αντικείμενα, τον Λουτσέσκου να επιστρέφει ένα αντικείμενο στις εξέδρες και τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα, για να ακολουθήσει γενική σύρραξη στη γραμή του πλαγίου άουτ, με ανθρώπους και των δύο ομάδων να παίρνουν μέρος.

Μετά από έξι λεπτά έντασης, φραστικών επεισοδίων και αντεγκλήσεων, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ξανά το ματς στο 90+7′, με τον Άρη να ψάχνει μέχρι το 90+16′ την ισοφάριση (ο Τερζής είχε ρίξει και τους Γκρέι και Χριστοδουλόπουλο λίγο πριν το 90′) αλλά τον ΠΑΟΚ να μην του επιτρέπει να απειλήσει και να κρατάει ένα χρυσό 2-1 που του επιτρέπει να κάνει όνειρα τίτλου.

• ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (82′ Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (87′ Νταμπό), Γκαρσία (80′ Γκρέι), Πάλμα (87′ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80′ Καμάτσο), Καμαρά
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46′ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (46′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88′ Καντουρί), Ολιβέιρα (62′ Μπράντον).