Άρης – ΠΑΟΚ 77-70: Εκδίκηση για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου με ηγέτη τον Νότε (+videos)

Με την τεράστια ώθηση του κόσμου του και ηγέτη τον Τζέι Ντι Νότε, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, ο Άρης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη (77-70) απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο, τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο αναμέτρησης για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Εκδίκηση για τη βαριά ήττα που είχε υποστεί από τον ΠΑΟΚ (88-66) στη δεύτερη αγωνιστική της Basket League πήρε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε του Δικεφάλου του Βορρά με 77-70 σε παιχνίδι για τη 13η στροφή του πρωταθλήματος.

Πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν ρεκόρ 7-6, ωστόσο, σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, λόγω της μεγάλης διαφοράς που είχε εξασφαλίσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τον Τζέι Ντι Νότε σε εξαιρετική κατάσταση. Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Επιθετικές λύσεις προσέφερε και ο Ισμαέλ Σανόγκο, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Άλλους 12 πόντους πέτυχε ο Τζος Χάγκινις, εκ των οποίων τους 10 στην τελευταία περίοδο. Στους 10 πόντους ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Ο Αγώνας
Σκληρές μάχες είδαμε στα πρώτα λεπτά του ματς, με τον Άρη να ανεβάζει στροφές μετά το 6′, βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση από τον Ίσμαελ Σανόγκο, ο οποίος κλήθηκε να αναπληρώσει τον Τσέβεζ Γκούντγουιν, που χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε βέβαια το δεκάλεπτο στο -4 (20-16), χάρη σε δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χαντς.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2 σε λιγότερο από 2 μισή αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα (29-18), όμως ο Δικέφαλος του Βορρά απάντησε άμεσα με δικό του σερί 7 αναπάντητων πόντων (29-25, 15′), ενώ τελικά πλησίασε στον πόντο (39-38) πριν από την ανάπαυλα, έπειτα από μακρινό σουτ του Γιώργου Καμπερίδη.

Έστω και με δυσκολία η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό δια χειρός Νότε (59-53, 30′).

Το σκηνικό ήταν παρεμφερές και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν σε καμία φάση να ισοφαρίσουν ή προσπεράσουν στο σκορ. Παράλληλα, ο Τζος Χάγκινις έγινε επίσης παράγοντας του ματς, σημειώνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει μια πολύτιμη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (9 ριμπάουντ), Μήτρου – Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου , Χάγκινς 12 (3 λάθη) , Τολιόπουλος 10 (1), Γκούντγουιν 6 (4 ριμπάουντ), Νότε 26 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανόγκο 12 (9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σχίζας

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σαλούστρος (5 ριμπάουντ) , Σάιμπερτ 8 (2) , Σλαφτσάκης, Χαντς 17 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Μαργαρίτης , Πόλι 3 (1), Ρένφρο 12 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Ράιλι 10 (2/2 τρίποντα, 6 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/20 βολές, 36 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά + 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/30 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/22 βολές, 40 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 14η αγωνιστική της Basket League ο Άρης θα παίξει στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό (29/01, 19:15), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί στη Θεσσαλονίκη το Λαύριο (29/01, 15:45).