Διεθνή

Αρμενία – Ιταλία 1-3: Ανατροπή και 5Χ5 για την σκουάντρα ατζούρα (+video)

Η Ιταλία επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Αρμενίας με ανατροπή και έκανε το “5 στα 5” στον 10ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2020 που συμμετέχει η Εθνική Ελλάδας.

Hεντυπωσιακή πορεία της Ιταλίας στην προκριματική φάση του Euro 2020 καλά κρατεί. Νέο θύμα της ομάδας του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν η Αρμενία, με την “σκουάντρα ατζούρα” να βρίσκεται πίσω στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης του Ερεβάν αλλά να κάνει την ανατροπή και να επικρατεί με 3-1, πανηγυρίζοντας την 5η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια και φτάνοντας στους 15 βαθμούς.
Αυτή μάλιστα ήταν η ένατη σερί επιτυχία για την Ιταλία σε προκριματικά Eυρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με τον αριθμό αυτό να αποτελει ρεκόρ στην ιστορία της γειτονικής χώρας.

H Αρμενία, που προερχόταν από δύο σερί νίκες με Λίχτενσταϊν και Ελλάδα, μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση, οι παίκτες της κέρδισαν όλες σχεδόν τις προσωπικές μονομαχίες απέναντι στους Ιταλούς και στο 11′ εξαργύρωσε τη δυναμική της εκκίνηση με γκολ.

Ο Μπαρέλα έχασε τη μπάλα και ο Μπαργκεσιάν την κουβάλησε για πολλά μέτρα βγάζοντας την ομάδα του σε ταχύτατη αντεπίθεση, για να βγάλει την κατάλληλη στιγμή κάθετη πάσα για τον Καραπετιάν που νίκησε τον Ντοναρούμα με δεξί διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (1-0).

Η Ιταλία χρειάστηκε ένα 20λεπτο για να μπει στο πνεύμα του αγώνα, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα είχε τον πλήρη έλεγχο και κατάφερε να έχει γκολ, δοκάρι αλλά και δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες. Στο 23′ ο Μπελότι είχε την πρώτη μεγάλη φάση για την σκουάντρα ατζούρα όταν υποχρεώσε τον Αϊραπετιάν σε σωτήρια επέμβαση (απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του φορ της Τορίνο από το ύψος του πέναλτι) για να έρθει το 1-1 πέντε λεπτά αργότερα.

Δημιουργός ο Έμερσον Παλμιέρι που έκανε ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα από τα αριστερά, με τον Μπελότι να βρίσκεται στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής να φέρνει το ματς σε ισορροπία.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άγγιξε την ολική ανατροπή πριν καν συμπληρωθεί το ημίωρο, με το φαλτσαριστό σουτ του Μπερναρντέσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι στο 29′, για να ακολουθήσουν δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Πρωταγωνιστής και στις δύο ο Μπελότι, με τον επιθετικό της Τορίνο να στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι με διαγώνιο σουτ στο 41′ και να μην καταφέρνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά καθώς δεν κατάφερε να βρει όπως έπρεπε τη μπάλα.

Ακόμα και έτσι όμως η Ιταλία ήταν η κερδισμένη του πρώτου ημιχρόνου, όχι μόνο γιατί ακύρωσε το προβάδισμα που πήραν νωρίς στο ματς οι Αρμένιοι αλλά επειδή απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 45+1′ μετά την αποβολή του Καραπετιάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Μπονούτσι σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας (αυστηρή η απόφαση του διαιτητή).

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Ιταλία να αδυνατεί να φτιάξει φάσεις μέχρι το 65′ παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα και την Αρμενία να κλείνει υποδειγματικά τους χώρους, με τους γηπεδούχους να έχουν μάλιστα την πρώτη μεγάλη φάση στο 66′: ο Χοβνανισιάν έβγαλε την ομάδα του σε ταχύτατη κόντρα και σέρβιρε στον Μχιταριάν, με το σουτ του νέου μεταγραφικού αποκτήματος της Ρόμα (δανεικός από την Άρσεναλ) να δίνει στη μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά αυτή να βρίσκει στο σώμα του Έμερσον Παλμιέρι και να φεύγει κόρνερ.

Η επόμενη μεγάλη φάση έφερε και την ανατροπή για την Ιταλία, με τον Μπονούτσι να βγάζει σέντρα από τα δεξιά στο 77′ και τον Πελεγκρίνι να σκοράρει με κεφαλιά μέσα από την περιοχή για να κάνει το 2-1 και να πανηγυρίσει ταυτόχρονα το πρώτο του γκολ με την σκουάντρα ατζούρα (16ος διαφορετικός σκόρερ για την Ιταλία επί εποχής Ρομπέρτο Μαντσίνι στον πάγκο).

Τρία λεπτά αργότερα οι Ιταλοί “κλείδωσαν” τη νίκη, με τον Μπελότι να φτάνει στα δύο προσωπικά τέρματα στο ματς και στα επτά συνολικά στη διεθνή καριέρα του. Ο Σένσι τον τροφοδότησε και εκείνος γύρισε εξαιρετικά το σώμα του μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, με τη μπάλα να χτυπάει αρχικά στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και κατόπιν στην πλάτη του Αϊραπετιάν για να καταλήξει στα δίχτυα (1-3).

Το φινάλε του αγώνα σήμανε την 5η νίκη της Ιταλίας σε ισάριθμα ματς που έχει δώσει στα προκριματικά του Euro 2020 που την έχει μετατρέψει σε ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά μετά την ολοκληρωση του πρώτου γύρου, με την Αρμενία από την πλευρά της να εμφανίζεται άκρως ανταγωνιστική για μεγάλο διάστημα του αγώνα αλλά να μένει από δυνάμεις στο τελευταίο 20λεπτο και να γνωρίζει αναπόφευκτα την τρίτη ήττα της σε πέντε αγώνες.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκιάντς): Αϊραπετιάν, Χαμπαρτσουμιάν, Χαρογιάν, Καλισίρ, Χοβνανισιάν, Γκριγκοριάν (57΄ Χοβσεπιάν), Μκρτσιάν, Μπαρσεγκιάν (57΄ Ανταμιάν), Μχιταριάν, Γκαζαριάν (82΄ Μπαμπαγιάν), Καραπετιάν.

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (69΄ Σένσι), Βεράτι, Μπερναρντέσκι (83΄ Λαζάνια), Κιέζα (61΄ Λούκα Πελεγκρίνι), Μπελότι.