Ποδόσφαιρο

Αστέρας – ΑΕΛ 5-3: Στο καλύτερο ματς της χρονιάς η μπίλια πρόκρισης έκατσε στους Αρκάδες (+videos)

Ματσάρα με οκτώ (!) γκολ σήμερα στην Τρίπολη!

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής σεζόν διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Τρίπολη με τον Αστέρα να επικρατεί με 5-3 της ΑΕΛ και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος σε μια αναμέτρηση συγκλονιστική σε εξέλιξη. (VIDEOS)

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής αγωνιστικής σεζόν σε πρωτάθλημα και κύπελλο διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Τρίπολη. Εκεί όπου ο Αστέρας επικράτησε της ΑΕΛ με 5-3 σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη και αλλαγή συναισθημάτων παιχνίδι στο οποίο σημειώθηκαν έξι γκολ σε διάστημα 30 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους Αρκάδες να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, να φτάνουν αρκετά νωρίς σε σκορ πρόκρισης αλλά στις αρχές του δευτέρου μέρους να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα.

Η αλλαγή σχηματισμού της ΑΕΛ έφερε προβλήματα στην ομάδα του Παράσχου με τους “βυσσινί” να πατούν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, να μειώνουν το σκορ αρχικά, και παρά το 3-1 από πλευράς Αστέρα να φτάνουν στο 3-3 που του έδινε την πρόκριση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως άνηκε στην ομάδα της Τρίπολης. Δυο τρομερά γκολ από τους Καλτσά και Φερνάντεθ έδωσαν τη νίκη και το σκορ πρόκρισης στους Αρκάδες που θα βρίσκονται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΒΡΗΚΕ ΣΚΟΡ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” αφού ήταν η ομάδα που κυνηγούσε ένα γρήγορο γκολ σε αντίθεση με την ΑΕΛ που της αρκούσε και η ισοπαλία.

Οι Αρκαδες στάθηκαν τυχεροί και πήραν προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Ζίζιτς στο 7′. Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ζίζιτς να προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας αλλά την βρήκε με τον ώμο και την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του με τον Κρίστινσον να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι που είχαν καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος συνέχισαν να πιέζουν και στο 19′ σε σέντρα από τα δεξιά ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ έσωσε την ομάδα του από βέβαια παραβίαση και στο 22′ βγαίνοντας γρήγορα και πιάνοντας το πλασέ του Τσιλιανίδη.

Στο 39′ ο Αστέρας απείλησε και πάλι με τον Κώτσιρα. Ο αμυντικός των γηπεδούχων βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Ζίζιτς να βάζει την κόντρα και τη μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έφτασαν και στο 2-0 στο 40′. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Άνχελ στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κρίστινσον για το 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμη καλή στιγμή για τον Αστέρα καθώς ο Φερνάντεθ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω, σε κόρνερ.

ΑΛΛΑΞΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΕΛ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Φέστα έριξε στο ματς τον Νούνιτς και άλλαξε το σύστημα της ΑΕΛ με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την απόδοση τους κατακόρυφα και να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στο 52′ οι “βυσσινί” μείωσαν αρχικά το σκορ όταν ο Ντέλετιτς μπήκε από την περιοχή από τα δεξιά και γύρισε προς τον Ακόστα ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Αστέρας πέτυχε και τρίτο γκολ όταν σε κόρνερ από τα αριστερά ο Μανιάς πήρε την πρώτη κεφαλιά-πάσα προς τον Βαλιέντε ο οποίος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 3-1 δίνοντας και πάλι αέρα δυο γκολ στον Αστέρα.

Δυο λεπτά αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι που πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος βγήκαν πανέμορφα στην επίθεση και μείωσαν ξανά το σκορ. Ο Καρανίκας από τα δεξιά έκανε τη σέντρα προς τον Σικάφκα ο οποίος στο πρώτο δοκάρι με σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΑΝ ΣΕ 3-3 ΟΙ “ΒΥΣΣΙΝΙ”

Στο 75′ η ΑΕΛ έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν ο Ζίζιτς εκτέλεσε φάουλ από αρκετά μακριά, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του γκολκίπερ του Αστέρα με τους “βυσσινί” να πανηγυρίζουν έξαλλα εντός και εκτός γηπέδου.

Ο Αστέρας έπρεπε να ψάξει όχι ένα αλλά δυο γκολ για να φτάσει ξανά σε σκορ πρόκρισης. Το 4-3 ήρθε στο 78′ όταν ο Καλτσάς βγήκε ωραία από τα δεξιά και έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ με το οποίο νίκησε τον Κρίστινσον.

Στο επόμενο λεπτό οι δυο προπονητές παρενέβησαν στις ομάδες τους. Ο μεν Παράσχος για να κάνει ακόμα πιο επιθετικό τον Αστέρα και ο Φέστα για να προσπαθήσει να κρατήσει το σκορ στο 4-3.

Οι γηπεδούχοι που ανέβηκαν κατακόρυφα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης βρέθηκαν κοντά στο γκολ και στο 82′ αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Μανιά από κοντά.

ΣΩΤΗΡΑΣ Ο ΦΕΡΝΑΝΤΕΘ

Στο 85′ όμως ο Φερνάντεθ που σε όλο το ματς είχε σπαταλήσει κάποιες καλές στιγμές για τον Αστέρα πέτυχε το πέμπτο γκολ των Αρκάδων που τους έδινε την πρόκριση με υπέροχο τρόπο. Σε σέντρα από τα δεξιά η άμυνα της ΑΕΛ απομάκρυνε με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Φερνάντεθ στα αριστερά.

Ο επιθετικός του Αστέρα επιχείρησε ένα ωραίο σουτ με το δεξί στο απέναντι γάμα της εστίας του Κρίστινσον και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά και το 5-3 παρέμεινε έως το τέλος με τους παίκτες του Αστέρα να πανηγυρίζουν μια σπουδαία πρόκριση στους οκτώ του Κυπέλλου Ελλάδος.

Γήπεδο: “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)

Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας),Δημητριάδης (Μακεδονίας)

4ος: Ανδριανός (Αχαΐας)

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Άνχελ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος (79′ Δουβίκας), Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεθ (87′ Μπελόκ), Τσιλιανίδης (56′ Βλάχος), Καλτσάς, Μανιάς.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι (64΄Ζίβκοβιτς), Σικάφκα, Καρανίκας, Ακόστα (79′ Γκόλιας), Σεσέροβιτς (46′ Νούνιτς), Γκοίκοβιτς, Ζίζιτς, Φατιόν.

Γκολ: 7′ Ζίζιτς (αυτ), 40′ Άνχελ 58′ Βαλιέντε, 78′ Καλτσάς, 85′ Φερνάντεθ/52΄Ακόστα, 60′ Σικάφκα, 75′ Ζίζιτς

Κίτρινες: 38′ Πασαλίδης, 42′ Βαλιέντε, 66′ Ιγκλέσιας/30′ Καρανίκας, 45′ Μιλοσάβλιεβιτς, 62′ Γιακιμόβσκι, 63′ Σικάβκα, 77′ Γκοίκοβιτς.