Βίντεο

Αστέρας – ΑΕΛ: “Θρίλερ” με τρία γκολ σε εννιά λεπτά και πρόκριση στους Αρκάδες! (VIDEOS)

Ο Αστέρας νίκησε 5-3 την ΑΕΛ στη ρεβάνς της Τρίπολης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τρία γκολ μέσα σε εννιά λεπτά. Στο 76′ ο Ζίζιτς έκανε το 3-3, στο 78′ ο Καλτσάς το 4-3 κι ο Καταλανός διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 85′. (VIDEOS)

Το πιο “τρελό” ματς των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας διεξήχθη στην Τρίπολη, ανάμεσα σε Αστέρα και ΑΕΛ –  live η εξέλιξη του ματς από το Sport24.gr και ραδιοφωνικά από τον Sport24 Radio 103,3 – για τη ρεβάνς των δύο ομάδων. Με τρία γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά το ματς από 2-1, έγινε 3-2, αλλά υπήρχε και ανάλογη συνέχεια.

Ο Νίκολα Ζίζιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ – η μπάλα κόντραρε κι άλλαξε πορεία – ισοφάρισε σε 3-3 για την ομάδα της Λάρισας, παίρνοντας εκδίκηση από τον εαυτό του για το αυτογκόλ με το οποίο άνοιξε το σκορ.

Ο Νίκος Καλτσάς χρειάστηκε δύο λεπτά (78′) για ν’ απαντήσει και να δώσει ξανά προβάδισμα στον Αστέρα. Ο εξτρέμ της ομάδας της Τρίπολης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε ένα δυνατό σουτ που πήγε στη γωνία του Κρίστινσον για το 4-3.

Τελικά, οι “κιτρινομπλέ” έφθασαν στο 5-3 και την πρόκριση. Στο 85ο λεπτό ο Μαρκ Φερνάντεθ έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά και έκανε ένα πανέμορφο σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Έγκμουντουρ Κρίστινσον.