Αστέρας – Ατρόμητος 2-1: Πρώτοι βαθμοί με Φερνάντεθ για τους Αρκάδες (+video)

Ο Αστέρας νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και τα δυο γκολ (3′,7′) του Μαρκ Φερνάντεθ, έφθασε στην πρώτη νίκη και τους πρώτους του βαθμούς και προσπέρασε τον Ατρόμητο, ο οποίος ακόμη δεν έχει νίκη.

Αστέρας υποδέχθηκε τον Ατρόμητο για την τέταρτη αγωνιστική της Super League 1 και τον νίκησε με 2-1 χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε.
Η ομάδα της Τρίπολης προηγήθηκε ήδη με 2-0 χάρη σε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (3ο και 7ο) του Μαρκ Φερνάντεθ, ενώ είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα αλλά έπεσε πάνω στην αστοχία του και τα δοκάρι.

Προσπέρασε έτσι τους Περιστεριώτες οι οποίοι δεν έχουν νίκη ακόμη μετά από τέσσερα ματς. Μετά το άθλιο πρώτο ημίχρονο που έκαναν και τις διορθωτικές κινήσεις του Γιάννη Αναστασίου μείωσαν στο 53ο λεπτό με την κεφαλιά του Σπύρου Ρισβάνη, είχαν ευκαιρίες και για ισοφάριση, αλλά Ρόζα και Μανούσος δεν βρήκαν τον Βέλλιο.

1. ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΜΠΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Τρίπολης γνώριζε ότι αν και είμαστε στα πρώτα μέτρα του μαραθωνίου της Super League 1 δεν είχε ούτε βαθμό πριν από την έναρξη του ματς. Πρώιμος “τελικός”, αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος.

Οι Αρκάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κι… έτρωγαν σίδερα. Όλο το ματς πήγε στην αριστερή πλευρά, όπου έδρασε ο Μαρκ Φερνάντεθ. Ο Καταλανός άνοιξε το σκορ μόλις τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς.

Ο Ριέρα μπήκε από δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Ρισβάνης δεν μπόρσε ν’ απομακρύνει με τακουνάκι, ο Λουίς Φερνάντεθ ακούμπησε – ανεπαίσθητα, στην ουσία άφησε την μπάλα – στον Μαρκ Φερνάντεθ, αυτός νίκησε τον Μανδά με εξαιρετικό τελείωμα και άνοιξε το σκορ.

Πριν συνέλθουν από το αρχικό σοκ οι παίκτες του Ατρόμητου, ήλθε και το δεύτερο γκολ. Στο έβδομο λεπτό ο Χαουρέγκι έκανε ό,τι ήθελε, μπήκε μόνος του κατά μέτωπο και πέρασε όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων, πλάσαρε τον Μανδά, ο γκολκίπερ του Ατρόμητου απομάκρυνε, στο ριμπάουντ ο Μαρκ Φερνάντεθ πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του, του Αστέρα και του ματς.

2. ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΕ (ΤΟ ΜΑΤΣ) ΜΕ ΔΥΟ ΔΟΚΑΡΙΑ
Μόνον ο Αστέρας υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε κάλλιστα το εύρος του σκορ να ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Ήταν άστοχος, ήταν και άτυχος. Είχε δυο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 18ο λεπτό ο Ριέρα έκανε το σουτ εκτός περιοχής, βρήκε χώρο, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίστηκε ο καλός (δεν ευθύνεται για τα γκολ) Μανδάς στο ντεμπούτο του. Στο 43ο λεπτό ο Ριέρα έκανε εκπληκτική κάθετη, ο Λουίς Φερνάντεθ βγήκε αριστερά εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, η μπάλα στο δοκάρι.

3. ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ… ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ο Γιάννης Αναστασίου είχε γίνει… κόκκινος, έβλεπε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Μάλλον τίποτα δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του. Προχώρησε σε πρώτη αλλαγή στο 20ό λεπτό με την είσοδο του Ραούλ Μπαένα στη θέση του… εξαφανισμένου Ταλ Καχίλα.

Σωστή κίνηση. Με τον Ισπανό να προσδίδει ηρεμία κάπως ηρέμησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι. Πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και τον Νταβιώτη στη θέση του επίσης κακού Μάντσον. Άλλο ημίχρονο το δεύτερο.

Οι Περιστεριώτες έφθασαν στη μείωση του σκορ σχετικά νωρίς. Στο 53ο λεπτό εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Κατράνης, ο Ρισβάνης νίκησε τον Πασαλίδη στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει.

4. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΞΕΓΕΛΑ
Ο Αστέρας κλείστηκε αδικαιολόγητα πίσω, το φοβήθηκε πολύ μετά το γκολ που δέχθηκε. Ο Ατρόμητος, αντίθετα, έβαλε κάτω την μπάλα. Δεν παρασύρθηκε από το γκολ που έβαλε και συνέχισε στο τέμπο που βάδιζε.

Φόρτωσε την αριστερή πλευρά με Κατράνη και Ρόζα, έκανε ό,τι ήθελε με τον Κώτσιρα να μην έχει στήριγμα από συμπαίκτες του. Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο τελευταίο μισάωρο, ο Αστέρας είχε μιαν ανεξήγητη συμπεριφορά η οποία πρέπει να προκαλέσει προβληματισμό.

Κυρίως γιατί δεν συμβάδιζε με τη ροή του ματς, ούτε το μομέντουμ που ανήκε στους γηπεδούχους μετά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που έκαναν.