Αστέρας φουλ για εξάδα, Απόλλων με το μυαλό στον Βέρχουλστ!

Ο Αστέρας τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Απόλλωνα, αλλά τον λύγισε στη χιονισμένη Τρίπολη (1-0) και έπιασε εξάδα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν ουραγοί και να αγωνιούν για την υγεία του Βέρχουλστ.

Ο χιονοπόλεμος στην Τρίπολη είχε νικητή! Ο Αστέρας Τρίπολης τα βρήκε σκούρα απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα Σμύρνης αλλά κατάφερε να τον λυγίσει (1-0) χάρη στο γκολ του Βαλιέντε στο 88′ και να πιάσει εξάδα.

Σοκαριστικός τραυματισμός για τον Βέρχουλστ που σωριάστηκε στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο, με τα πρώτα νέα να φαίνεται πως είναι καθησυχαστικά και τον Απόλλωνα να παραμένει ουραγός στη βαθμολογία μετά την ήττα.

Τέταρτη σερί νίκη με 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης μετά από αυτές κόντρα σε Βόλο, ΟΦΗ και Παναιτωλικό εντός έδρας.

Στο μυαλό του κοουτς

Με 4-4-2 ξεκίνησε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ρασταβατς. Παπαδόπουλος στην εστία, με τους Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλο και Άλβαρες στην άμυνα. Μουνάφο, Κανελλόπουλος τα χαφ, Σίτο και Ριέρα στα πλάγια και ο Σονί με τον Μπαράλες στην επίθεση.

Με 4-4-3 παρέταξε τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Μάρκο Γκρότε. Ο Βερχουλστ στην εστία, οι Ντεντάκης, Ρογκνε, Άλβες και Γιακιμοφσκι στην άμυνα. Στο κέντρο οι Κάστρο, Φατιον, Παπαγεωργίου, με τους Παμλιδη, Τουτουαριμα να πλαισιώνουν τον Σιγκνεβιτς.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Απόλλων Σμύρνης είχε βρει καλύτερα τα πατήματα του από τους γηπεδούχους και απειλούσε περισσότερο την εστία του Παπαδόπουλου. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Αστέρας δεν είχε καμία τελική προς την εστία του Βερχουλστ ως το 41′ και η μοναδική ήρθε ένα λεπτό αργότερα από ένα άστοχο σουτ του Μπαράλες, με τον Παμλίδη να είναι ο κινητήριος μοχλός για τους φιλοξενούμενους.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και μέσα σε λίγα λεπτά άγγιξε το γκολ, αλλά ο Σονί δύο φορές δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Σίτο να έχει και δοκάρι. Παρόλα αυτά, όλο το ματς επισκιάστηκε από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Σμύρνης Νταβινο Βερχουλστ ο οποίος στο 56′ είχε μια σύγκρουση με τον Σίτο και έχασε τις αισθήσεις του. Νωρίτερα είχε συγκρουστεί και με τον Κρέσπι και ίσως έπαιξε ρόλο ότι δεν είχε συνέλθει ακόμη καθώς φαινόταν ότι είχε χτυπήσει στο κεφάλι. Ο Βέλγος βγήκε από το γήπεδο με φορείο και κολάρο και την θέση του πήρε ο Κότσαρης, σε μια στιγμή που έκοψε την… ανάσα όλων.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να βγαίνει στην αντεπίθεση στο 71′ με τον Τσιλουλη και τον Παμλιδη να μην μπορούν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση. Τα λεπτά περνούσαν, ο Αστέρας είχε στριμώξει την Ελαφρά Ταξιαρχία που έδειχνε να αντέχει, με τον Λισγάρα να έχει ορισμένες καθοριστικές επεμβάσεις και να κρατάει το μηδέν, αλλά στο 88ο λεπτό οι Αρκάδες βρήκαν τελικά το γκολ της νικης.

Ο Καρμόνα έκανε φοβερό σόλο, άδειασε δύο αντιπάλους του και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Βαλιέντε, που με ωραίο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, εκτέλεσε τον Κότσαρη για να χαρίσει μια σπουδαία νίκη στον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Απόλλων προσπάθησε να πετύχει κάτι, όμως, οι Αρκάδες διαχειρίστηκαν άψογα τα υπόλοιπα λεπτά και πήραν τη σημαντική νίκη.

MVP: Ο Νταβίντ Καρμόνα ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς και ως επιστέγασμα έχει την υπέροχη ενέργεια και ασίστ στο γκολ του Βαλιέντε για τη νίκη των Αρκάδων.

Η σφυρίχτρα: Ο Πέτρος Τσαγκαράκης που ήρθε από την SL2 δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παρότι το τερέν ήταν δύσκολο και γλιστερό και υπήρχαν δυνατά μαρκαρίσματα. Στα υπέρ του ότι διακόπτει άμεσα το ματς και καλεί το ιατρικό επιτελείο για να δώσει τις πρώτες βοήθειες στον Βέρχουλστ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (74’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (46’ Ρεγκίς), Σίτο (74’ Καπίγια), Ριέρα (46’ Βαλιέντε), Σόνι (94′ Μπενίτο), Μπαράλες.

Απόλλων Σμύρνης (Μαρκ Γκρότε): Βέρχουλστ (59’ Κότσαρης), Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι, Ρόγκνε, Άλβες (46’ Τσιλούλης), Κάστρο, Φατιόν, Τουτουαρίμα, Παμλίδης (84’ Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (68’Λισγάρας), Σίγκνεβιτς.