Αστέρας – ΠΑΟΚ 0-3: Έσπασε το “μπλόκο”, καλπάζει για τίτλο

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ, στο δεύτερο σκόραραν οι Βιεϊρίνια (65′), Μαουρίσιο (69′) και… Τριανταφυλλόπουλος (92′) και ο Δικέφαλος έφυγε θριαμβευτής από την Τρίπολη, διατηρώντας το +8 από τον Ολυμπιακό.

Τέτοιες νίκες δίνουν πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έφυγε θριαμβευτής από την Τρίπολη, επικρατώντας 0-3 του Αστέρα και διατήρησε το +8 από τον δεύτερο της βαθμολογίας, Ολυμπιακό, ο οποίος νωρίτερα πέρασε από τη Λιβαδειά.
Μπορεί ο Δικέφαλος να μην έχει πλέον τον Πρίγιοβιτς στην επίθεσή του, αλλά διαθέτει “μέταλλο” και κάπως έτσι κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Παράσχου, φτάνοντας τους 41 βαθμούς και δείχνοντας ότι φέτος θέλει να κόψει πρώτος το νήμα.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πασχαλάκης αυτός που κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ με τις επεμβάσεις του, για να κυριαρχήσει απόλυτα στο δεύτερο 45λεπτο και να φτάσει δίκαια στο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από διαιτητικές αποφάσεις του πρώτου μέρους και κυρίως για το ακυρωθέν τέρμα του Μπίσεσβαρ (19′).

Αυτά είναι τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το Αστέρας – ΠΑΟΚ:

1. Ο ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ ΕΠΑΙΖΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν η ομάδα που είχε τις φάσεις, που πίεζε, που ήταν μια διαρκής απειλή για την εστία του ΠΑΟΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο 45λεπτο έληξε με τους Αρκάδες να έχουν εννέα τελικές, με τις επτά να είναι στην εστία, ενώ ο Δικέφαλος είχε μόλις μια. Βέβαια, δεν προσμετράται το ακυρωθέν τέρμα του Μπίσεσβαρ. Ο Πασχαλάκης κατέβασε ρολά όμως, ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, έπιανε τα πάντα και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Έπιασε το τετ α τετ του Καλτσά στο 12′, το σουτ του Μανιά στο 39′, για να ακολουθήσει στο ίδιο λεπτό η διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Καλτσά και Βαλιέντε. Στο ενδιάμεσο (26′), οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι. Καλύτεροι οι Αρκάδες στο πρώτο μισό του αγώνα, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί βάσει ευκαιριών, αλλά ο διεθνής πορτιέρε έπιανε ό,τι πήγαινε στην εστία του.

2. ΔΥΟ ΚΟΜΒΙΚΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΒΟΗΘΩΝ

Ήταν μεν οριακές φάσεις, αλλά και οι δυο λανθασμένες κατά του ΠΑΟΚ. Στο 12′, ο Τσιλιανίδης έβγαλε ωραία διαγώνια πάσα για τον Καλτσά, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, τον πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση όμως θα έπρεπε να έχει σταματήσει, διότι ο Καλτσάς ήταν εκτειθεμένος, όταν έγινε η μπαλιά. Επτά λεπτά μετά, ήταν η σειρά του έτερου βοηθού να έχει λάθος υπόδειξη, όταν ο Πέλκας πάσαρε στον Μπίσεσβαρ, εκείνος πλάσαρε με το αριστερό, σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Ολλανδός, έστω και για λίγο, καλυπτόταν και το τέρμα θα έπρεπε να μετρήσει.

Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου και τα υπόλοιπα μέλη του προπονητικού επιτελείου του ΠΑΟΚ έκαναν “ντου” στον αγωνιστικό χώρο και την έπεσαν στον διαιτητή, Εμμανουήλ Σκουλά, διαμαρτυρόμενοι για τις αποφάσεις που πάρθηκαν στο πρώτο ημίχρονο κατά της ομάδας του. Για μερικά λεπτά δεν άφηναν την διαιτητική τριάδα να φύγει για τα αποδυτήρια, ενώ έσπευσαν και άνθρωποι του Αστέρα.

3. ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ισορροπημένο για τις δυο ομάδες, χωρίς καλές στιγμές μπροστά στις δυο εστίες, όμως από το 60′ μέχρι το 70′ ο ΠΑΟΚ είχε “κλειδώσει” το τρίποντο σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται και που πέρυσι έχασε το μισό πρωτάθλημα. Η πρώτη… προειδοποίηση ήταν η ευκαιρία του Μπίσεσβαρ, ο οποίος από πλάγια θέση και αριστερά σούταρε άουτ, για να έρθει ο Βιεϊρίνια στο 65′ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ να βάλει μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο. Ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα συστημένη στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου, ο οποίος πετάχτηκε ετεροχρονισμένα για να αποκρούσει.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυκλοφόρησαν μαεστρικά τη μπάλα, ο Μπίσεσβαρ έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μαουρίσιο και εκείνος με αριστερό συρτό σουτ έγραψε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 79′, ο Μάτος αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε απρόσεκτο γύρισμα προς τα πίσω με το κεφάλι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ!

4. ΝΙΚΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει το “μπλόκο” της Τρίπολης, να φτάσει σε ένα “καθαρό” διπλό και να διατηρήσει το +8 από τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι μάλιστα μπορούν να αισιοδοξούν, διότι έχουν βατό πρόγραμμα μέχρι το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, μετρώντας τρία σερί εντός έδρας παιχνίδια με Πανιώνιο, ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα. Στο ίδιο διάστημα, οι Πειραιώτες έχουν να πάνε στα Γιάννενα, μετά στην Τρίπολη, προτού υποδεχτούν την ΑΕΛ στο Φάληρο. Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ έχει τη δυνατότητα να πάει μίνιμουμ με προβάδισμα οκτώ πόντων στο ντέρμπι των Δικεφάλων, αν πάρει τα ματς στην έδρα του.

Παράλληλα, ήταν ένα μεγάλο τεστ για τον Δικέφαλο, ο οποίος πορεύεται πλέον χωρίς τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στην επίθεσή του. Ο Σέρβος στράικερ έφυγε για την Αλ Ιτιχάντ, ο ΠΑΟΚ αναζητά τον αντικαταστάτη του, εντούτοις μπορεί να το κάνει με πολύ μεγαλύτερη ηρεμία, τώρα που πέρασε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι στον δρόμο για τον τίτλο.