Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 1-2: Ξόρκισε την… κακή ενέργεια! (+video)

H «Ένωση» πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση και πήρε σημαντικό «διπλό» (2-1) στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης

Μετά το «στραπάτσο» από τη Ζόρια, η «Ένωση» πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση και πήρε σημαντικό «διπλό» (2-1) στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης

Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ένα από τα καλύτερα ημίχρονο της σεζόν, ωστόσο είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στη μοναδική τους τελική στο πρώτο μέρος. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Καρέρα έπαιξαν εξαιρετικά σε ομαδικό επίπεδο και τελικά αυτός που έδωσε τη λύση ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ. Σε μια φάση, πάντως, που γενικότερα οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν εξαιρετικά.

Κυριαρχία και γκολ

Η ΑΕΚ μπήκε ιδανικά στην Τρίπολη, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα κι αναζήτησε χώρους προς την εστία του Παπαδόπουλου. Παράλληλα, στην άμυνα έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν άφησε τους γηπεδούχους να βρουν λύσεις. Η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Στο 8ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο από τον Καστάνιο μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά μετά και την ενημέρωση από το VAR o Παπαδόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τελικά, το γκολ ήρθε για τους “κιτρινόμαυρους” στο 13′! Ο εξαιρετικός, Σάκχοφ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς έστρωσε με το κεφάλι στον Λιβάγια κι εκείνος με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Ισοφάρισε στην πρώτη τελική του

Οι παίκτες του Καρέρα κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και συνέχισαν να απειλούν αναζητώντας και δεύτερο γκολ. Τελικά, όχι μόνο δεν το βρήκαν αλλά είδαν και τον Αστέρα Τρίπολης να ισοφαρίζει σε 1-1 στην πρώτη του τελική! Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απειλήσει καθόλου αλλά στο 44ο λεπτό μετά τη σέντρα του Άλβαρες, ο Μπαράλες νίκησε στην εναέρια μονομαχία τον Τσιγκρίνσκι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει δοκάρι στο 48ο λεπτό σε μια περίεργη φάση. Ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” ήταν βιαστικοί στις επιθέσεις τους και αδυνατούσαν να κάνουν τελικές, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν γίνει πιο πιεστικοί κι έπαιζαν με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ξανά τη λύση ο Καρίμ!

Ο Αστέρας Τρίπολης έδειχνε να έχει ισορροπήσει το ματς κι άρχισε να έχει βλέψεις για την ολική ανατροπή. Σε εκείνο το σημείο, όμως, “μίλησε” ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, Καρίμ Ανσαριφάρντ! Ήταν το 58ο λεπτό, όταν ο Λιβάγια άλλαξε με πολύ όμορφο τρόπο το παιχνίδια για τον Βασιλαντονόπουλο, ο οποίος γύρισε στον Σάκχοφ. Ο τελευταίος έστρωσε στον Ιρανό, ο οποίος με πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι μετά την ανάπαυλα και παρά το γκολ δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να αντιδράσουν για να ισοφαρίσουν ξανά. Μάλιστα, στο 63′ το μακρινό σουτ του Άλβαρες πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

Τον έλεγχο η ΑΕΚ

Παρά την επιθυμία των γηπεδούχων, η “Ένωση” έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα κι έχασε ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ. Στο 71′ ο Παπαδόπουλος νίκησε σε τετ-α-τετ τον Τάνκοβιτς, ο οποίος έχασε σημαντική ευκαιρία έξι λεπτά αργότερα, όταν μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα μετά το φλατσαριστό σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Το γκολ του Ολιβέιρα στο 78′ δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβαρες, Σουάρες, Καστάνιο, Φερνάντες, Βαλιέντε (84’ Ιγκλέσιας), Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84’ Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Μάνταλος (90’ Χνιντ), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (71’ Ολιβέιρα)