Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3: Απόδραση στην παράταση για τους Περιστεριώτες που πέταξαν στους “16” (+videos)

Σε ένα ματς όπου όλα τα γκολ μπήκαν στην παράταση, ο Ατρόμητος επικράτησε 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη και προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου.

Ο Ατρόμητος έγινε η ενδέκατη ομάδα που σφράγισε την παρουσία της στους “16” του Κυπέλλου, αφού επικράτησε 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Τα δύο ημίχρονα είχαν παρόμοια εικόνα. Ο Αστέρας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε καλές στιγμές με τον Μουνάφο και δοκάρι με τον Μπαράλες.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές και είχε τις δικές του καλές στιγμές με τον Τζαβίδα να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο σε δύο περιπτώσεις, ενώ ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε εξαιρετική απόκρουση σε τετ α τετ με τον Ροτάριου.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά ψάχνοντας το γκολ, όμως δεν κατάφεραν να είναι και ουσιαστικοί. Το ίδιο συνέβη και με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν και εκείνοι τις στιγμές τους δίχως αποτέλεσμα.

Τόσο ο Κουέν, όσο και ο Μουνίθ νικήθηκαν από τον Παπαδόπουλο, ο οποίος κράτησε το 0-0 και έτσι, οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί ο Κλωναρίδης με τρομερό γκολ έβαλε μπροστά στο σκορ στο τέταρτο λεπτό της παράτασης, όμως το ματς είχε ακόμα δρόμο.

Ο Αστέρας σε μία φάση που δεν προμήνυε κίνδυνο κατάφερε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης να φτάσει στο 1-1. Ο Κρέσπι έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Καστανιο με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση και πέτυχε δύο. Αρχικά ο Κιάρτανσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 112′ μετά από ατομική ενέργεια και στο 120′ ο Μουνίθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Ντομίνγκεζ, Μουνάφο, Σίτο, Ριέρα, Μπενίτο, Μπαράλες

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρες, Μαυρομάτης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον, Κουέν, Ροτάριου, Τζαβίδας, Τζοβάρας

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεντρόσο, 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)
  • Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41′ πεν Σαΐντ, 90+8′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας – Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105′ Καστάνο / 94′ Κλωναρίδης, 112′ Κιάρτανσον, 120′ πεν Μουνίθ)