Superleague

Αστέρας Τρίπολης-Λαμία 1-1: Ματσάρα χωρίς αντίκρισμα

Αστέρας και Λαμία έμειναν στο 1-1, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Χωρίς άγχος αγωνίστηκαν στο «Θ. Κολοκοτρώνης» Αστέρας Τρίπολης και Λαμία, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Οι Αρκάδες ολοκλήρωσαν τα πλέι άουτ χωρίς ήττα και είχαν μια καλή παρουσία, με τα νέα παιδιά που χρησιμοποίησε ο Μίλαν Ράσταβατς να κλέβουν τις εντυπώσεις. Ο Κρέσπι άνοιξε το σκορ στο 18’ και στο 50’ ο Μπιανκόνι ισοφάρισε για τη Λαμία. Ο Αραβίδης πέτυχε δύο γκολ, αλλά δεν μέτρησε κανένα, προκαλώντας τον εκνευρισμό των Φθιωτών, ενώ ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Κρέσπι.
Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογική σημασία, Αστέρας Τρίπολης και Λαμία παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές. Οι Αρκάδες ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και απείλησαν με κάποιες ενέργειες των Τασουλή, Ριέρα και Σίτο. Στο 18’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, όταν ο Ριέρα έκανε χαμηλά τη σέντρα και ο Κρέσπι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Λαμία ανέβασε στροφές μετά το γκολ που δέχτηκε και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 39’ ο Αραβίδης σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, γιατί υποδείχτηκε οφσάιντ. Το ημίχρονο έληξε με τον Αστέρα να προηγείται 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Λαμία έφτασε άμεσα στην ισοφάριση, καθώς στο 50’ ο Βασιλόγιαννης έκανε τη σέντρα και ο Μπιανκόνι με σουτ στην κίνηση πέτυχε το 1-1. Στο 54’ ο Αραβίδης πέτυχε εκ νέου γκολ, αλλά δεν μέτρησε ούτε αυτή τη φορά, καθώς είχε υποπέσει σε επιθετικό φάουλ. Ο Αστέρας προσπάθησε για αντιδράσει και στο 76’ ο Κρέσπι είχε σουτ στο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, κάποια σουτ των παικτών του Αστέρα δεν βρήκαν στόχο και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μπελόκ, Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (83’ Τζίμας), Ριέρα, Αλί Μπάμπα (46’ Μπαράλες), Κρέσπι.

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Ασίγκμπα, Σκόνδρας (84’ Καραγιάννης), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Μπουλούλης, Μπαχανάκ, Αραβίδης (84’ Σασί), Βασιλόγιαννης (75’ Νικολόπουλος), Μπιανκόνι (68’ Καράμανος).