Αστέρας Τρίπολης – Παναχαϊκή 1-1: Ο στραβός με τον… μονόφθαλμο!

Φάση από το φιλικό της Τρίπολης
Ο Χιμένεθ έκανε πολλές αλλαγές, ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε πολλές φάσεις, δύο δοκάρια και γλίτωσε την ήττα από την Παναχαϊκή (1-1) στο 89′ με το γκολ του Τασουλή.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε πολλές φάσεις – ειδικά στο πρώτο μέρος, δύο δοκάρια με τους Τζίμα και Βαλιέντε και ενώ δέχτηκε πίσω στο σκορ από μια κακή εκτίμηση του Μιχαήλ τελικά πήρε την ισοπαλία με το γκολ του Τασουλή στο 89′.Εξαιρετικός ο Τσιφτσής, φάνηκε η απουσία του Ιγκλέσιας στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ο Τζίμας ο οποίος δημιούργησε το γκολ.

Ετσι ξεκίνησε

Ο Μπόρχα Χιμένεθ ξεκίνησε σε 4-2-3-1 με τους:

Τσιφτσή στο τέρμα και τους Ανχελ, Ματρικάρντι, Αντζουλά και Βλάχο στην άμυνα.

Μπόρχα Φερνάντεθ και Μπέλοκ ήταν στον άξονα, ο Ιγκλέσιας ήταν πίσω από τον Κρέσπι σε ρόλο δημιουργού κι οι Μαρκ Φερνάντεθ – Τζίμας στα άκρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν όρεξη να παίξουν μπάλα!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανοιχτοί και στο 9′ ο Τσιφτσής έκλεισε πολύ ωραία με το κορμί του τον Μαυρία αναγκάζοντας τον αντίπαλο να σουτάρει πάνω του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζίμας έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πίεζαν πολύ, ο Ιγκλέσιας πέρασε αρκετές μπάλες σε Μαρκ Φερνάντεθ και Κρέσπι αλλά το γκολ δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο. Βέβαια, το σκορ θα μπορούσε να είχε ανοίξει στο 23′ ο Ματρικάρντι αλλά η προσπάθειά του από πλάγια σε κενή εστία δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα, όταν ο Σούλης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά του Ιγκλέσιας.

Στο 32′ ο αρχηγός των Αρκάδων δοκίμασε το πόδι του από το ημικύκλιο με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο, ενώ στο 39′ ο Κρέσπι είχε ένα καλό συρτό σουτ το οποίο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Σούλης.

Τασουλής και… Χ

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός. Η απουσία του Ιγκλέσιας φάνηκε κι η ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Οι αλλαγές κι η περίοδος έπαιξαν ρόλο σ’ αυτό.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 72′ όταν ο Βαλιέντε είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι.

Δύο λεπτά πιο μετά, ο Μιχαήλ δεν εκτίμησε σωστά μια σέντρα από τα δεξιά κι ο Αντωνακόπουλος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Τελικά, οι Αρκάδες, κατάφεραν και πήραν τη φιλική ισοπαλία στο 89′ όταν ο Τζίμας με εξαιρετική ατομική προσπάθεια βρήκε τον Τασουλή κι αυτός διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-1).

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ περιμένει τη μεταραφή του Μπαράλες αλλά και του αντικαταστάτη του Καλτσά για να ανέβει επίπεδο στην επίθεση.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής (46′ Μιχαήλ), Άνχελ (62′ Τασουλής), Ματρικάρντι, Αντζουλάς (46′ Χριστόπουλος), Βλάχος (62′ Παναγιώτου), Μπέλοκ (73′ Τερεζίου), Μπόρχα Φερνάντεθ (72′ Καπίγια), Ιγκλέσιας (46′ Βαλιέντε), Μαρκ Φερνάντεθ (46′ Δουβίκας), Τζίμας, Κρέσπι (84′ Αλάγκμπε).

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαυρίας, Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Βαρσαμίδης, Κυνηγόπουλος.

Βασική πηγή: Arcadia-sports