Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Κακό ματς και αποτέλεσμα για τους δύο

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Η ισοπαλία δε βολεύει κανέναν απ’ τους δύο, ήρθε όμως δίκαια μετά από ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες – Ριέρα και Εραμούσπε (πεν.) οι σκόρερ.
Θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα το ματς του Αστέρα Τρίπολης με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μια αναμέτρηση που χωρίς ιδιαίτερο λόγο ήταν βουτηγμένη στη σκοπιμότητα. Περισσότερο και οι δύο ήθελαν να μη χάσουν παρά να ρισκάρουν για να πάρουν τους βαθμούς της νίκης. Το… κατάφεραν τελικά, προσφέροντας κακό θέαμα και με το 1-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειές τους.

Όλα αυτά παρότι το ματς άρχισε με γκολ. Ο Ριέρα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο ΠΑΣ ισοφάρισε δέκα λεπτά πριν τα 45’, με πέναλτι του Εραμούσπε. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και καμία εξ αυτών μεγάλη. Οπότε λογικό να πάει το ματς στο ισόπαλο 1-1.

Το ματς βρήκε τους γηπεδούχους να σκοράρουν… απ’ τα αποδυτήρια. Μόλις στο 2ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς ο Ριέρα με απ’ ευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Διαμορφώνοντας νέες ισορροπίες απ’ το ξεκίνημα.

Αμέσως ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να αφήνουν γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία, τους έλειπαν όμως οι φάσεις. Κυρίως με κάποια γεμίσματα ή με στατικές φάσεις δοκίμαζαν να απειλήσουν την καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Μπαλάν είχε ένα σουτ στο 21’ που έφυγε άουτ. Οκτώ λεπτά μετά, ο Εραμούσπε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκτός. Μέχρι να έρθει το 35’ όλα αυτά. Τότε, ο Καρμόνα ανέτρεψε τον Τζίμα και από το μαρκάρισμα αυτό υποδείχτηκε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεση στο 37’ και ισοφάρισε την αναμέτρηση, διαμορφώνοντας νέα δεδομένα.

Το πρώτο ημίχρονο, φτωχό από φάσεις και με δύο γκολ από στατικά χτυπήματα, έφτασε στο τέλος του. Κακό και νευρικό παιχνίδι, με τον ΠΑΣ να έχει τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά όχι τις ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έμοιαζε να έχει έστω το νεύρο του πρώτου μέρους. Καμία φάση για αρκετά λεπτά, είναι χαρακτηριστικό πως υποψία απειλής υπήρξε στο 67’, όταν από σέντρα του Καρμόνα ο Τζίνο με προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα. Τρία λεπτά μετά, ο Ρεγκίς έκανε την τελική με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ίδια κατάληξη είχαν τα σουτ των Σίτο και Μορέιρα στο 81’ και το 87’ αντίστοιχα. Η τελευταία υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 90’, με τον Ζουγλή να πλασάρει πάνω στον Τσιντώτα. Το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα κακό παιχνίδι. O Αστέρας Τρίπολης «έπιασε» τον Παναιτωλικό στους 24 βαθμούς, ενώ δύο λιγότερους έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να συνεχίζουν χωρίς μεγάλα κίνητρα μέχρι τα play out.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Τασουλής, Σανταφέ (46′ Αλάγμπε), Ιγκλέσιας (46′ Μουνάφο), Ριέρα (70′ Τιλίκα), Κρεσπί, Σίτο (85′ Ζουγλής), Μπαράλες (70′ Κωστέας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης (21′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (65′ Νίνης), Μπάλαν, Μορέιρα (89′ Φοφανά).