Αστέρας Τρίπολης-Βόλος 1-0: Το… βιολί του ο Αστέρας και πιέζει για εξάδα!

Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης, αυτή τη φορά κόντρα στον Βόλο και οι Αρκάδες βρίσκονται στο -3 από την εξάδα.

Με 4-4-2 κατέβασε τον Αστέρα ο Μίλαν Ράσταβατς. Στην εστία ο Παπαδόπουλος, με τους Καρμόνα, Πίτσου, Χριστόπουλο, Άλβαρες στην άμυνα. Μουνάφο, Κανελλόπουλος στα χαφ, στα πλάγια οι Ριέρα, Σίτο και δίδυμο στην επίθεση οι Σονί, Μπαράλες.

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Βόλο ο Κώστας Μπράτσος. Στο τέρμα ο Κότνικ, με τους Άλχο, Γκιουλέν, Ρομέρο και Φεράρι στην τετράδα της άμυνας. Τσοκάνης, Μπαριέντος στα χαφ, με τους Ρεγκατέν, Ορός, Φερνάντες στη μεσοεπιθετική τριάδα και ο Φαν Βέερτ προωθημένος.

Καλύτερος ο Βόλος στο πρώτο μέρος, με τον Αστέρα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις και τον Παπαδόπουλο να κάνει τρεις φανταστικές επεμβάσεις που κράτησαν καθαρή την εστία του. Ήταν στο 20ο λεπτό του αγώνα όταν ο Φαν Βέερτ έκανε ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων του είπε όχι σε συνδυασμό με το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρεγκατέν επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή με τον Παπαδόπουλο να κάνει μια τρομερή επέμβαση. Στο 33’ ο Τσοκάνης έκανε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Έλληνας κίπερ των Αρκάδων δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Από εκεί και πέρα ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε να ανεβαίνει και να δημιουργεί, αλλά ο Κότνικ ήταν εκεί και κρατούσε καθαρή την εστία του μέχρι το 41ο λεπτό όπου ο Καρμόνα έσπασε στον Σονί που έκανε δυο κοντρόλ στον αέρα και με φοβερό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.