Μεσσηνία

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ-ΑΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 2-3:  Απέδρασε με τρίποντο…

Στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της Β΄ Μεσσηνίας, ο Αστέρας Βαλύρας γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου 08/12 την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, από το νεανικό συγκρότημα του Αίαντα Καλαμάτας με σκορ 2-3 και οι «μπέμπηδες» του Γιάννη Σακελλαρόπουλου, απέδρασαν με το τρίποντο μέσα στο δημοτικό γήπεδο  «μαρακανά κάμπου» Ιθώμης!

Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΤΕΡΜΑΤΩΝ: Όσον αφορά την διακύμανση του σκορ, επιφύλαξε αρκετές εκπλήξεις, ενώ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων σε όλη την διάρκεια της συνάντησης. Από κει και πέρα, ο Αίαντας πέτυχε το 0-1 πριν συμπληρωθεί το α΄15λεπτο  με τον Καραβίτη  που έγραψε το 0-1, στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» της Ιθώμης ανασυντάχθηκαν και πέτυχαν την ανατροπή στο 18ο με τον Ηλία Μουρούσια ισοφάρισε σε1-1  και δέκα λεπτά αργότερα ο μόνιμος σκόρερ των γηπεδούχων Γιάννης Καρύδης σημείωσε το 2-1, ενώ στο 30ο λεπτό οι του Αστέρα έφθασαν κοντά σε τρίτο γκολ αλλά το γυριστό σουτ που εξαπέλυσε ο Τάσος  Νίκας η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του 15χρονου πορτιέρο Ζαφειρίου. Στο 65΄ο Δ. Καρύδης των νικητών ισοφάρισε σε 2-2 και στο 76ο λεπτό ο Κωστέας το 2-3 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο έμεπιρος ρέφερι Στάθης Ζαρακοβίτης σωστοί στις υποδείξεις οι βοηθοί του Κ. Ηλιοπούλου και Σ. Σγουμπόπουλος.

ΑΠΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Νίκος Μανιατέας): Π. Σταθόπουλος, Α. Μπουρίκας (70΄Κουλέτσης), Α. Τάτσης (46΄ Χ. Φουρναράκος), Ε. Πανταζής, Η. Καρμπαλιώτης (80΄Α.  Δουλάμης), Κ. Καλαφάτης (60΄Κ. Σιάγκρης), Α. Μπούτρος, Ι. Καρύδης, Η. Μουρούσιας, και Α. Νίκας

ΑΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιάννης Σακελλαρόπουλος): Δ. Ζαφειρίου. Σ. Βασιλάκης, ι. Λιάπης, Κ. Παπαθεοδωρίδης, Ε. Κολοκάθης, Ακριστινέι, Κωστέας (89΄Κοντογόνης), Δ. Καρύδης (89΄Κάτσιος), Καραβίτης (66΄Α. Γκράσης), Γ. Μούζος (70΄Αναστασόπουλος) και Παπανικολόπουλος