Μεσσηνία

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ-ΑΟ ΠΑΤΙΣΤΑ 1-2: Νίκη με ανατροπή, δυο κόκκινες

Χωρίς να είναι καλύτεροι οι «μπέμπηδες» του ΑΟ Πατίστα  του Νίκου Κακαλέτρη,  νίκησαν σήμερα 10/02 το απόγευμα μέσα στη Βαλύρα  τον τοπικό Αστέρα με σκορ 1-2 στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της Β΄ Μεσσηνίας.

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι του Νίκου Μανιατέα παρότι προηγήθηκαν 1-0 πριν συμπληρωθεί το α΄ ημίωρο, με τον μόνιμο σκόρερ τους Γιάννη Καρύδη, παρουσιάστηκαν  στη συνέχεια νευρικοί και αγχωμένοι με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν τη συνάντηση με εννιά παίκτες και να γνωρίσουν οδυνηρή ήττα τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα.

Συγκεκριμένα, αποβλήθηκαν στο 33ο λεπτό ο Καρύδης διαμαρτυρήθηκε σε απόφαση του «άρχοντα» της συνάντησης, και στο 86ο λεπτό ο γκολκίπερ Σταθόπουλος στην προσπάθειά του να πραγματοποιήσει ντρίπλα σε αντίπαλό του τον ανέτρεψε, (σ.σ. αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα) ο διαιτητής Αντωνόπουλος υπέδειξε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε στο γκολ ο Ηλιόπουλος, ενώ κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Χαρίλης Φουρναράκος.

Όσον αφορά τον χορό των τερμάτων, για την ιστορία  στο 20ο΄ο Καρύδης με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0, στο 61΄ο Κακαλέτρης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 87΄ο Ηλιόπουλος  από τα έντεκα βήματα  σημείωσε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» της Ιθώμης είχαν ένα δοκάρι με τον νεαρό και πολλά υποσχόμενο μέσο Samir Collhaj. Ακριβοδίκαιος  στις αποφάσεις του ο Κυπαρίσσιος  ρέφερι  κ. Αντωνόπουλος (σ.σ. με εξαίρεση μια φάση στο β΄ ημίχρονο δεν καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Τάσου Μπουρίκα), σωστοί στις υποδείξεις τους οι δυο συνεργάτες του Παναγιώτης Νικολόπουλος και Ζίνα Χαλκιαδάκη

ΑΠΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Νίκος Μανιατέας): Σταθόπουλος, Ξυδέας,  Μπουρίκας, Ι. Πανταζής, Σιάγκρης, Φουρναράκος, ΙΙ. Πανταζής, Μπούτρος (45΄Γ. Γεωργακόπουλος), Καρμπαλιώτης (72΄Καλαφάτης),  Καρύδης και Samir Collhaj

ΑΟ ΠΑΤΙΣΤΑ (Νίκος Κακαλέτρης): Αντωνόπουλος, Παναγόπουλος,  Ηλιόπουλος, Μάλαμας, Ντρούκας, Ι. Κακαλέτρης (90+Ιωαννάιδης) , ΙΙ. Κακαλέτρης 88΄ Χαμπου), Νικολακέας, Κοζομπόλης (53΄Τσουμάνης),  Σικαλιάς , και Παναγόπουλος  (43΄Γκότσης,