Άστοχοι οι «κίτρινοι» – Στο «Αθ. Διάκος» η πρόκριση (+video)

Άρης-Λαμία: Οι Φθιώτες άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς.

Στο 0-0 έμειναν Άρης και Λαμία, στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με την πρόκριση να κρίνεται την επόμενη εβδομάδα στο «Αθ. Διάκος».

Οι «κίτρινοι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 11 τελικές, αλλά δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν και να προηγηθούν.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα χάλασε, με τις αλλαγές και τους τραυματισμούς. Ο Άρης δεν είχε την ίδια έκρηξη, ενώ η Λαμία ισορρόπησε στο παιχνίδι και απείλησε από κάποιες στημένες φάσεις.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Άκης Μάντζιος είχε επιλογές στη διάθεσή του και επέλεξε τους Σάσα, Τζέγκο για τα χαφ και τον Μάνο για την κορυφή της επίθεσης.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, αντιμετωπίζοντας το παιχνίδι όπως αυτά του πρωταθλήματος.

Πιο κινητικός ο Άρης

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει τρόπο να γίνει απειλητικός. Στο 8’ ο Σαράνοφ απέκρουσε το σουτ του Φαμπιάνο, ενώ στο 11’ η κεφαλιά του Μπερτόγλιο, πέρασε άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε και προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ. Μπερτόγλιο, Γκάμα, Μάνος, Σάσα, Φαμπιάνο, Μαντσίνι επιχείρησαν σουτ, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η Λαμία, όντας υποχρεωμένη να βρίσκεται σε μόνιμη θέση άμυνας, δεν απείλησε και δεν είχε τελική. Ο Άρης μέτρησε 11 τελικές το πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Ισορρόπησε η Λαμία

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε κάπως στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά τη Λαμία να προσπαθεί να αντιδράσει. Στο 51’ το σουτ του Σάσα από καλή θέση πέρασε ψηλά άουτ. Η Λαμία απείλησε στο 55’ με μια εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, η οποία όμως δεν απείλησε τον Κουέστα.

Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν κάπως το ματς, απειλώντας με κάποιες στημένες φάσεις. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον τραυματισμό του Κουέστα και την αλλαγή του από τον Ντένις, ο οποίος κι αυτός ένιωθε ενοχλήσεις.

Στο 68’ ένα σουτ του Σούντγκρεν δεν βρήκε στόχο, σε μια από τις λίγες τελικές του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα σουτ του Μαντσίνι κατέληξε κόρνερ στο 79’. Η Λαμία όμως κρατούσε περισσότερο μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεπε στους «κίτρινους» να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο 87’ ο Σάσα έψαξε τον Λόπεθ με σέντρα, ο Τζανετόπουλος παρενέβη, αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε. Ο Άρης δεν μπορούσε στα τελευταία λεπτά να βρει τρόπο να απειλήσει, με τη Λαμία να αμύνεται, αλλά και να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση. Στο 90+8′ ο Σαράνοφ απέκρουσε στο σουτ του Λόπεθ, με τον Σάσα να αστοχεί σε σουτ στη συνέχεια. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα (60’ Ντένις), Σούντγκρεν, Λούμορ, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο (60’ Εντιαγέ), Σάσα, Μαντσίνι, Γκάμα (60’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (74’ Μπερτόγλιο), Μάνος (74’ Λόπεθ).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Νούνιες (90+4’ Αντέτζο), Μπεχαράνο, Καραμάνος (71’ Μπανγκουρά), Ταϊρόν (64’ Τσανδάρης), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.